Komunikaty

IVECO Daily zwycięzcą rankingu wartości rezydualnych ciężkich samochodów dostawczych 2014 według Eurotax

Ranking wartości rezydualnej (RV) ciężkich samochodów dostawczych (DMC od 3t do 3,5t) wygrał nowy IVECO Daily. Wśród porównywanych modeli Iveco oferuje najwięcej wersji objętościowych oraz dwa warianty osi (pojedyncze/podwójne ogumienie). Zwycięskie Daily osiąg a poziom 36-miesięcznej RV na poziomie 50,86%. Oznacza to, że w tym okresie nie traci nawet połowy wartości liczonej od ceny nowego samochodu. Według ekspertów z firmy Eurotax „podejmując decyzję o zakupie nowego pojazdu, zwłaszcza użytkowego, warto więc przyjrzeć się jego postrzeganiu na rynku, ponieważ pozwoli to zaoszczędzić czas i koszty przy późniejszej odsprzedaży”.

Ranking modeli:

Miejsce Model Ilość wersji Średnia wartość RV
1 IVECO Daily 106 50,86%
2 Mercedes-Benz Sprinter 105 50,62%
3 Volkswagen Crafter 52 50,17%
4 Fiat Ducato 88 45,2%
5 Peugeot Boxer 31 44,13%


Źródło: Raport Eurotax “Wartości rezydualne: ranking samochodów dostawczych 2014”

Według Eurotax wartość RV to podstawowy wskaźnik wykorzystywany przez firmy leasingowe i zarządzające flotami, określający opłacalność korzystania z samochodu. Stanowi największy, około 50-procentowy składnik TCO, czyli całkowitych kosztów użytkowania samochodu, pilnie śledzonych przez branżę wynajmu i finansowania zakupu pojazdów.

Użytkownicy prywatni znacznie rzadziej wykorzystują tego typu informacje. Częściej o zakupie decyduje cena nowego pojazdu, obiegowa opinia, czy przywiązanie do marki, a więc czynniki typowo emocjonalne. Często jednak okazuje się, że chłodna analiza wartości RV może przynieść znacznie więcej korzyści. Krótko mówiąc, wysoka cena zakupu nowego samochodu wcale nie musi oznaczać wyższego spadku wartości rynkowej i większych kosztów. Stąd tak duże znaczenie wartości rezydualnej, która powinna być podstawową informacją braną pod uwagę podczas zakupu pojazdu, pozwalającego dokonać przemyślanego i świadomego wyboru. Wysoka wartość rezydualna świadczy o renomie marki, niezawodności modelu i jego walorach użytkowych, a więc zaufaniu do marki lub modelu na rynku wtórnym. Można więc uznać wartość RV za obiektywny wskaźnik jakości do ceny.”

Od czasu premiery w czerwcu 2014 roku IVECO Daily zbiera same pozytywne opinie i nagrody wśród ekspertów branży motoryzacyjnej – w tym tą najważniejszą, tytuł Międzynarodowego Samochodu Dostawczego Roku 2015. Coroczny konkurs jest organizowany przez panel jurorów składający się z 23 czołowych dziennikarzy pracujących dla największych międzynarodowych wydawnictw poruszających tematykę samochodów użytkowych. Zwycięzcą zostaje furgon, który w ocenie jury „najbardziej przyczynił się do podniesienia standardów wydajności i zrównoważonego rozwoju drogowego transportu dóbr, z uwzględnieniem środowiska naturalnego oraz bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego”.