Komunikaty

Iveco Bus na targach Busworld Kortrijk 2013

Na targach Busworld Kortrijk 2013 Iveco Bus zaprezentuje zupełnie nową gamę autobusów spełniających normę Euro VI.

Dla klientów Iveco Bus „oszczędzanie paliwa nigdy nie było tak proste”

  • Pojazdy Iveco Bus z nowej oferty spełniają normę Euro VI i zużywają o 5 do 10% mniej paliwa
  • Urbanway - zupełnie nowy autobus miejski - teraz dostępny z silnikiem Tector 7 i liczbą miejsc zwiększoną o 10%
  • Crossway - jedyny autobus przeznaczony do obsługi tras międzymiastowych z 63 fotelami dla pasażerów na 13 metrach długości
  • Magelys - unikatowa stylistyka, podwyższony komfort i znakomite osiągi

Na targach Busworld Kortrijk Iveco Bus zaprezentuje odnowioną gamę produktów, które jeszcze lepiej zaspakajają potrzeby wszystkich klientów. Pojazdy z nowej linii są wyposażone w nowe silniki spełniające normę Euro VI, opracowane przez FPT Industrial.

Cieszące się uznaniem branży za niezawodność, osiągi i obniżone zużycie paliwa dotychczasowe silniki Tector i Cursor Euro V EEV ustępują miejsca nowym jednostkom Tector 7 i Cursor 9 Euro VI o większej pojemności (6,7 zamiast 5,9 litra w przypadku silników Tector oraz 8,7 zamiast 7,8 litra w przypadku silników Cursor). Silniki te rozwijają wyższą moc i moment obrotowy... przy niższym zużyciu paliwa!

Inaczej niż w przypadku silnika Cursor 8 w jednostce Cursor 9 Euro VI układ wtrysku paliwa Common Rail najnowszej generacji jest ukryty pod pokrywą zaworów. Takie rozwiązanie powoduje znaczne zmniejszenie hałasu wewnątrz pojazdu.

W celu zapewnienia zgodności z nowymi przepisami normy Euro VI silniki otrzymały specjalny układ oczyszczania spalin Hi-eSCR (wysoko wydajna selektywna redukcja katalityczna) opatentowany przez FPT Industrial. Technologia ta zapewnia optymalizację procesu spalania w silniku, do którego doprowadzane jest tylko czyste powietrze. Czystość spalin zapewnia wyłącznie proces realizowany dopiero za silnikiem, co oznacza eliminację układu recyrkulacji (EGR). Taka technologia szczególnie dobrze sprawdza się w autobusach i autokarach z silnikiem umieszczonym z tyłu, któremu trudniej zapewnić właściwe chłodzenie, a także w pojazdach eksploatowanych głównie w trakcie jazdy miejskiej, charakteryzującej się niską prędkością i koniecznością częstego zatrzymywania się (EGR wymaga zwiększenia wydajności układu chłodzenia - o co najmniej 30% przy tej samej pojemności silnika).

Innowacyjna technologia Hi-eSCR chroniona licznymi patentami stanowi proste rozwiązanie pozwalające ograniczyć emisję zanieczyszczeń zgodnie z postanowieniami normy Euro VI. Hi-eSCR funkcjonuje bez dodatkowych skomplikowanych podzespołów, nie zanieczyszcza chemicznie silnika ani powiązanych z nim układów oraz nie powoduje nadmiernego obciążenia termicznego. Efektem jej zastosowania jest także obniżenie masy i poprawa niezawodności.

Wszystkie te korzyści w połączeniu z wieloma innymi udoskonaleniami potwierdzają pozycję Iveco Bus jako lidera w tej dziedzinie. Do wspomnianych udoskonaleń należy zaliczyć także modernizację i optymalizację przekładni oraz zmniejszenie masy pojazdu skutkujące obniżeniem zużycia paliwa o 5 do 10% w porównaniu z wersjami zgodnymi z normą Euro V (w zależności od modelu i specyfiki eksploatacji).

Proste rozwiązania oferowane w pojazdach Iveco Bus zgodnych z Euro VI, takie jak technologia Hi-eSCR oraz atrakcyjne innowacje, spotkały się z zainteresowaniem licznej grupy klientów. Dotychczas firma przyjęła już ponad 500 zamówień - ostatnio od szwajcarskiego operatora transportowego Post Auto.

Urbanway - zupełnie nowy autobus miejski - teraz dostępny z silnikiem Tector 7 i liczbą miejsc zwiększoną o 10%

Autobus Urbanway, zaprezentowany na tegorocznym Kongresie Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Publicznego (UITP) w Genewie z montowanym poprzecznie silnikiem Cursor 9, będzie oferowany z nowym sinikiem Tector 7 w układzie wzdłużnym, który lepiej spełnia zróżnicowane potrzeby eksploatacji w sieciach transportowych.

Urbanway z silnikiem Tector 7 o mocy 286 KM jest o ponad 800 kilogramów lżejszy od poprzednika (12-metrowego Citelisa z silnikiem Cursor 8 o mocy 290 KM), co umożliwiło zwiększenie liczby miejsc dla pasażerów o 10%, z korzyścią dla rentowności eksploatacji.

Zupełnie nowa strefa kierowcy została zaprojektowana zgodnie z zasadami EBSF (Europejski Autobus Przyszłości) opracowanymi z inicjatywy UITP, pod kątem jak najlepszej ergonomii oraz maksimum przestrzeni i komfortu.

Crossway - jedyny autobus przeznaczony do obsługi tras międzymiastowych z 63 fotelami dla pasażerów na 13 metrach długości

Crossway Euro VI, niekwestionowany lider w swojej kategorii w Europie, eksploatowany przez największych europejskich operatorów, jest teraz dostępny w nowej zoptymalizowanej długości 13 metrów.

Pełna oferta obejmuje trzy długości (10,8 m, 12 m i 13 m) oraz trzy wersje (niskopodłogowa z homologacją autobusową i autokarową, międzymiastowa oraz mieszana, która zastąpiła wersję Arway/Evadys H Euro V EEV).

W 13-metrowej wersji autobusowej Crossway oferuje miejsca dla 63 pasażerów. To jedyny pojazd na rynku, który ma aż 63 miejsca siedzące przy długości nieprzekraczającej 13 metrów, zapewniającej mu zwrotność i łatwość manewrowania.

Będąc prawdziwą „maszynką do zarabiania pieniędzy”, Crossway Euro VI jeszcze bardziej umocnił swoją pozycję lidera pod względem ogólnej dostępności, komfortu i manewrowalności. Wprowadzenie silników Euro VI przyczyniło się także do poprawy komfortu we wnętrzu pojazdu dzięki zmniejszeniu natężenia hałasu o ponad połowę.

Firmy eksploatujące te autobusy już uznały strefę pracy kierowcy modelu Crossway Euro VI za „najlepszą pod względem ergonomii”. Jest to między innymi zasługa jej wydłużenia o 10 centymetrów dzięki zwiększeniu przedniego zwisu. Do poprawy warunków pracy kierowcy przyczyniła się także nowo opracowana deska rozdzielcza zwrócona pod kątem 65 stopni w kierunku jego fotela.

Magelys - unikatowa stylistyka, podwyższony komfort i znakomite osiągi

Magelys Euro VI pozostaje flagowym modelem marki w segmencie autokarów turystycznych, oferując pasażerom szeroką perspektywę na krajobrazy i ulice miast, przez które prowadzi trasa wycieczki. Elegancka i dynamiczna stylistyka autokaru zachęca do podróży w jego przestronnym wnętrzu i podziwiania panoramicznych widoków, także przez specjalne okna wzdłuż krawędzi dachu.

Podobnie jak w przypadku modeli Urbanway i Crossway, również Magelys stał się znacznie lżejszy, a zastosowanie standaryzowanych podzespołów przyczyniło się do optymalizacji kosztów posiadania.

Magelys z silnikiem Cursor 9 Euro VI został przystosowany do specyficznych potrzeb klientów, ze szczególnym uwzględnieniem przełożeń tylnego mostu dopasowanych do warunków eksploatacji tych pojazdów.

Magelys w najlepiej wyposażonej wersji jest trafną odpowiedzią na postępująca liberalizację rynku przewozów regionalnych i krajowych obsługiwanych przez międzynarodowych operatorów. Model ten może sprostać nowoczesnym standardom mobilności, takim jak wyższe prędkości i większa częstość kursowania, zapewniając jednocześnie wysoki poziom obsługi na pokładzie przy rozsądnych kosztach eksploatacji.

W autokarze zastosowano także rozwiązania ułatwiające wsiadanie, takie podnoszona platforma dla pasażerów z ograniczoną sprawnością ruchową, oraz opcje umożliwiające korzystanie z nowoczesnych technologii, w tym sieć Wi‑Fi, kilka gniazdek 220[nbsp]V oraz gniazdka USB do podłączenia różnego rodzaju urządzeń oraz monitorów LCD. Dzięki temu model Magelys można dostosować do potrzeb różnych grup pasażerów i charakteru podróży.

Stoisko o powierzchni 1200 metrów kwadratowych zbudowane według nowej koncepcji i ekspozycja pojazdów spełniających normę Euro VI

Pięć pojazdów Iveco Bus będzie prezentowanych także na stoisku zlokalizowanym w Hali nr 3. Na ich przykładzie firma chce zwrócić uwagę na swoje podstawowe atuty, takie jak mobilność zgodna z zasadami zrównoważonego rozwoju, zaawansowana technologia, niskie całkowite koszty posiadania oraz wysoka wartość dodana dla klienta pod względem jakości, komfortu, stylistyki i rentowności. Pięć kolejnych pojazdów wystawionych w strefie zewnętrznej targów jest przeznaczonych do jazd próbnych.

Dla gości stoiska firma Iveco Bus przygotowała „światową premierę”, w ramach której zaprezentuje ona wyniki ciągłej pracy nad innowacjami przygotowywanymi z myślą o przyszłości sektora zbiorowego przewozu pasażerów.