Komunikaty

ECOSTRALIS: EKOlogiczny i EKOnomiczny ciężki pojazd

Po sukcesie ECODAILY, Iveco prezentuje na rynku model ECOSTRALIS, czyli program oferowania pojazdów przyjaznych dla środowiska został rozszerzony na flagowy okręt firmy - STRALIS.


Wraz z pojawieniem się ECOSTRALIS firma Iveco rozszerzyła swoją ofertę produktową i stworzyła wachlarz całkowicie odnowionych ciężkich pojazdów użytkowych cechujących się doskonałym połączeniem ekonomii i ekologii.
ECOSTRALIS zaspokaja rosnącą potrzebę rynku na mobilność, ograniczając równocześnie wpływ transportu drogowego na środowisko. Jak wszyscy wiemy, zrównoważony rozwój w świecie transportu to dla Iveco strategiczny wybór, w którym postrzega się nowatorstwo jako klucz do ograniczania oddziaływania na środowisko.


Oddanie środowisku firmy Iveco szło w parze z nowatorstwem technicznym.
ECOSTRALIS to najważniejszy wkład Iveco do mobilności w równowadze ze środowiskiem, to pojazd, który w swoich silnikach o niskim zużyciu paliwa łączy nowoczesną technologię, szacunek dla środowiska, wydajność i sprawność. Silniki, aerodynamika i wszystkie układy elektroniczne w ECOSTRALIS zostały zoptymalizowane tak aby stał się on najlepszym kandydatem na najbardziej wydajny i ekologiczny pojazd w swojej kategorii.

Zaawansowana technologia i wygoda kierowcy
Wraz z pojazdem ECOSTRALIS Iveco raz jeszcze ustawia się na miejscu kierowcy, aby zaoferować pakiet cech i usług mających na celu polepszenie komfortu i bezpieczeństwa oraz ograniczenie zużycia paliwa, a także zwiększenie produktywności. Zostało to osiągnięte przez:

  • dostarczenie wygodnego i sprawnego środowiska pracy kierowcy;
  • dostarczenie szeregu wyrafinowanych układów aktywnego bezpieczeństwa dla znacznego ograniczenia ryzyka wypadku;
  • zapewnienie kursów szkoleniowych pomagających kierowcom w wypracowaniu bezpieczniejszego i bardziej ekonomicznego stylu jazdy;
  • uproszczenie pracy przewoźników drogowych przez dostarczenie nowatorskich układów telematycznych zdolnych do monitorowania danych eksploatacyjnych i trasy obieranej przez każdy pojazd z floty, a także sygnalizowania nadmiernego zużycia paliwa, optymalizowania tras oraz minimalizowania braku efektywności i czasów oczekiwania.

Rezultatem jest doskonałe połączenie technologii najnowszej generacji i uwzględnienia potrzeb zarówno przewoźników jak i kierowców. A to połączenie zostało uczynione jeszcze bardziej efektywnym przez zapewnienie kursów szkoleniowych pomagających kierowcom w zoptymalizowaniu stosowania przez nich zaawansowanej technologii dostępnej z ECOSTRALIS.

ECOSTRALIS: doskonała receptura, która łączy w sobie EKOnomię i EKOlogię
Mobilność w równowadze ze środowiskiem to dla Iveco więcej niż tylko jeden z celów: to sposób prowadzenia interesów, podejście, które wyznacza decyzje w życiu codziennym.


W rzeczywistości ciągły rozwój to samo sedno kultury Iveco, co znajduje wyraz w obietnicy firmy Iveco nieustannego rozwijania produktów coraz bardziej zrównoważonych środowiskowo, a także:

  • zagwarantowania maksimum wydajności przy minimum kosztów eksploatacji;
  • minimalizowania oddziaływania na środowisko, w którym żyjemy i pracujemy.

ECOSTRALIS wnosi teraz te fundamentalne wartości do segmentu ciężkich pojazdów użytkowych, gdzie mogą być stosowane do przewozów zarówno średniojak też długodystansowych.

Ecostralis: Wspiera klientów przez cały okres życia pojazdu
Dwie kluczowe wartości były brane pod uwagę przy projektowaniu ECOSTRALIS. na których Iveco buduje swoje relacje z klientami.


W szczególności, ECOSTRALIS jest stworzony tak, aby uzyskiwać maksimum sprawności i minimum kosztów eksploatacji. Iveco zobowiązuje się wypełniać ten cel przez cały okres życia pojazdu, działając wraz z klientem:

  • w chwili sprzedaży: pomagając określić najlepsze dopasowanie konfiguracji pojazdu do zadania i oferując rozwiązania finansowe dopasowane do każdej potrzeby, a także proponując wydłużone gwarancje i kontrakty serwisowe, tak aby zachować wartość pojazdu w czasie i sprawić, by zawsze był produktywny i ekonomiczny w eksploatacji;
  • za każdym razem, gdy potrzebny jest serwis: oddając umiejętności i wiedzę całej sieci serwisowej Iveco do dyspozycji klienta, z zagwarantowaną dostępnością usług przez 24 godziny na dobę, 12 miesięcy w roku, aby zapewnić natychmiastową opiekę i możliwie najkrótszy czas przestoju, z gwarancją znakomitych wyników i wysokiej produktywności.


Charakterystyka techniczna
Wszystkie silniki ECOSTRALIS zostały zoptymalizowane w celu ograniczenia zużycia paliwa i emisji CO2. ECOSTRALIS to swoisty wariant wersji AS, AD i AT Stralisa, wyposażony w silnik Cursor 10 o mocy 420 KM lub 460 KM.

Dostępność silników zostanie wkrótce rozszerzona i będzie obejmować silniki Cursor 13 o mocy 500 KM.


Silniki ECOSTRALIS spełniają wymagania norm EEV, najbardziej surowej ze wszystkich norm europejskich, i jednocześnie zostały zoptymalizowane tak aby utrzymać jak najniższe zużycie paliwa,

. ECOSTRALIS jest również wyposażony w EBS (elektronicznie sterowany system hamulcowy). System ten dostosowuje siłę hamowania do rzeczywistej masy pojazdu (łącznie z masą przyczepy lub naczepy). ECOSTRALIS jest wyposażony w sterowany kluczem przełącznik ECO, który wykorzystuje informacje o masie pojazdu z systemu EBS do optymalizowania osiągów pojazdu zgodnie z masą całkowitą pojazdu. W ten sposób zużycie paliwa jest minimalizowane podczas przyspieszania bez uszczerbku dla maksymalnej prędkości pojazdu.


Wyposażenie pojazdu obejmuje skrzynię przekładniową Eurotronic, - przełącznik ECO dopasowuje logikę zmiany biegów dopuszczając wyłącznie tryb w pełni automatyczny i dokonując zmian biegów zgodnie z kryteriami ekonomii zużycia paliwa, przynosząc tym samym dalsze oszczędności.


Mając na uwadze jak ważne znaczenia na zużycie paliwa mają opory toczenia ECOSTRALIS jest wyposażony w opony wykonane w nowej technologii i dające znaczne obniżenie tego oporu. Nowe opony 315/70R22.5 są dopasowane do przełożenia tylnej osi 2,64:1, tak aby uzyskać idealne przełożenie napędu, zoptymalizowane pod względem ekonomii i osiągów pojazdu.


Kolejny ważny element wpływający na ekonomię i bezpieczeństwo jazdy to właściwe ciśnienie w oponach. ECOSTRALIS jest wyposażony w TMPS - układ monitorowania ciśnienia w oponach, który w przypadku utraty ciśnienia w którejkolwiek z opon ostrzega kierowcę wizualne i dźwiękowo.


Aerodynamiczna konstrukcja pojazdu, szczególnie w odniesieniu do ciężkich pojazdów użytkowych, ma istotny wpływ na ekonomię zużycia paliwa i osiągi. Dlatego nowy ECOSTRALIS, w celu zminimalizowania Cx i zoptymalizowania skuteczności aerodynamicznej, jest wyposażony w spojler dachowy i owiewki boczne.


Oczywiście efektywność każdego pojazdu zależy nie tylko od jego charakterystyki technicznej, lecz także od sposobu, w jaki jest on utrzymywany i prowadzony.


Dlatego właśnie firma Iveco z dumą oferuje system telematyczny „Blue&Me Fleet”, opracowany na platformie Blue&Me firm Fiat i Microsoft, we współpracy z firmą Qualcomm, światowym liderem w dziedzinie rozwiązań dla zarządzania flotą. Usługi telematyczne firmy Qualcomm są w pełni kompatybilne z komputerami pokładowymi pojazdów ECOSTRALIS, opartych na platformie „Blue&Me Fleet”, dostarczają przewoźnikom dane w czasie rzeczywistym ze wszystkich pojazdów wyposażonych w to urządzenie.


Komputer pokładowy ECOSTRALIS potrafi prowadzić dialog z systemem CAN-bus pojazdu i żądać danych dotyczących parametrów takich jak zużycie paliwa, przebyta odległość, prędkość, przebieg całkowity itd., łącząc te dane z tożsamością kierowcy w celu dostarczenia precyzyjnych informacji o stylu i efektywności wszystkich kierowców we flocie.


Dane z tachografu cyfrowego można również pobierać zdalnie. Funkcja ta pozwala menedżerom flot na logowanie się to tachografu i pobieranie wszystkich danych, których potrzebują bez konieczności wchodzenia kiedykolwiek do pojazdu. System pokładowy „Blue&Me Fleet” przesyła dane do infrastruktury Qualcomm przez sieć telefonii komórkowej. Przewoźnicy mogą uzyskiwać dostęp do tych informacji przez portal internetowy FleetVisor, specjalnie opracowany przez Qualcomm, korzystając ze zwykłej przeglądarki internetowej.


W celu uproszczenia oferty Blue&Me Fleet firma Iveco stworzyła trzy pakiety opcji: o Podstawowy: zdalne pobieranie danych o kierowcy i z tachografu cyfrowego, zestaw telefoniczny głośnomówiący oraz integracja z ANS (Assistance Non Stop) – system, który reaguje na awarię pojazdu. Położenie geograficzne pojazdu oraz systemowe kody błędu dotyczące awarii są przesyłane bezpośrednio do centrum obsługi klienta Iveco ANS. o Średniozaawansowany: poziom podstawowy plus śledzenie telematyczne, kontrola godzin pracy kierowców i usługa monitorowania kierowcy według uprzednio zaprogramowanych parametrów KPI. o Zaawansowany: poziom średniozaawansowany plus ekran dotykowy dla kierowcy z możliwościa komunikacji z biurem oraz informowanie biura o opuszczaniu lub zbliżaniu się do wyznaczonych wcześniej obszarów

Pomoc techniczna
ECOSTRALIS pozostaje w nieustannej łączności z zespołem mechaników Iveco odpowiedzialnych za jego konserwację i naprawy.


System Blue&Me Fleet w ECOSTRALIS sprawia, że usługa telefoniczna Assistance Non-Stop - dostępna we wszystkich państwach europejskich i zaprojektowana tak, aby poinformować najbliższy serwis Iveco – jest teraz jeszcze prostsza i szybsza w użyciu. Nie trzeba nawet telefonować! Dane dotyczące awarii mogą zostać przesłane bezpośrednio do centrum operacyjnego Iveco razem z pozycją GPS pojazdu, tak że najbliższa autoryzowana stacja obsługi może natychmiast wysłać na miejsce mechanika.
Firma Iveco zbudowała również specjalną sieć wsparcia dalekiego zasięgu, dla przewoźników międzynarodowych: Iveco Truck Station. Obejmuje ona specjalistyczną sieć składającą się z 400 stacji obsługi w całej Europie zlokalizowanych strategicznie w pobliżu ruchliwych tras drogowych. Stacje sieci Iveco Truck Service stanowią część procesu doskonalenia obsługi klienta, a firma Iveco zastosowała wszystkie narzędzia będące w jej dyspozycji dla ich rozwoju, od szkolenia do tworzenia sieci, diagnostyki po obsługę telefoniczną.


Serwisy Iveco mogą odczytywać informacje eksploatacyjne z pojazdów ECOSTRALIS (np. dane dotyczące zużycia paliwa) bezpośrednio z jednostki sterowania silnika ECU. Wszystkie te dane mogą być przesyłane przez sieć GPRS i być dostępne przez wydzielony portal przy użyciu dowolnej przeglądarki internetowej. Umożliwia to dostęp i przetwarzanie danych dotyczących pojedynczego pojazdu lub całej floty, szybko, niezawodnie i niezmiernie skutecznie.


Można też zintegrować Blue&Me Fleet z urządzeniem do nawigacji satelitarnej najnowszej generacji. Urządzenie, które montuje się na desce rozdzielczej, ma ekran dotykowy 5,8” i zawiera fabrycznie zainstalowane mapy wszystkich państw europejskich.

Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwu nadano w ECOSTRALIS najwyższy priorytet, nowy pojazd jest wyposażony w niektóre z najbardziej zaawansowanych układów, jakie są dostępne. Obejmują one:
EBS (Elektroniczny układ hamowania)
EBS to układ elektroniczny, który steruje funkcjami hamowania zarówno ciągnika jak i naczepy, oraz integruje funkcje ABS (system zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania), ASR (system zapobiegający poślizgowi kół podczas ruszania i przyspieszania) i EBL (elektroniczny korektor siły hamowania).


Układ łączy w sobie efekty działania hamulca silnikowego i retardera, automatycznie steruje obydwoma w celu zwiększenia skuteczności i zminimalizowania zużycia hamulców. Wersje wyposażone w EBS mają hamulce tarczowe na wszystkich osiach.


ESP (układ stabilizujący tor jazdy)
Układ ESP działa w przypadku utraty kontroli nad pojazdem, modulując moc silnika i selektywnie hamując poszczególne koła z różną siłą do czasu odzyskania przez pojazd stabilności.


ESP jest niezwykle skuteczny w czasie nagłych zmian kierunku jazdy lub przy korekcie podsterowności i nadsterowności jako skutku błędnego wyliczenia toru jazdy na zakręcie.


Hill Holder
Hill Holder to układ pomocniczy, który ułatwia ruszanie pod górę. Układ po zwolnieniu hamulca zasadniczego jeszcze przez około 2 sek blokuje hamulce i daje kierowcy czas na naciśnięcie pedału gazu i płynne ruszenie..Hill Holder usuwa ryzyko związane ze stoczeniem się pojazdu do tyłu przy ruszaniu na wzniesieniu co dodatkowo zmniejsza zużycie sprzęgła i opon.
ACC (Adaptive Cruise Control – system utrzymujący stałą prędkość jazdy oraz dystans między pojazdami)
Adaptive Cruise Control to inteligentny układ, który utrzymuje stałą prędkość jazdy wybraną przez kierowcę, ale potrafi także monitorować odległość do poprzedzającego pojazdu.


W wypadku, gdy nie zostaje zachowana bezpieczna odległość, układ automatyczne uruchamia hamulec silnikowy, retarder i hamulec główny.
LDWS (Lane Departure Warning System – układ ostrzegania o zboczeniu z pasa ruchu)
Lane Departure Warning System uruchamia brzęczyk ostrzegawczy, jeżeli pojazd przekracza linie ograniczające pas ruchu w sytuacji, gdy kierowca włączeniem kierunkowskazu nie zasygnalizował zamiaru wykonania takiego manewru.


Układ jest niezmiernie skuteczny w zapobieganiu wypadkom spowodowanym przez rozproszenie uwagi lub zmęczenie kierowcy.

Doskonalenie stylu jazdy
Firma Iveco postanowiła pomagać swoim klientom nie tylko w jeden sposób.
Właściciele i kierowcy pojazdu ECOSTRALIS mają okazję uczęszczania na kursy ekonomii jazdy w celu polepszenia stylu i efektywności kierowania pojazdem.


Kursy ekonomicznej jazdy firmy Iveco to praktyczne zajęcia przeznaczone na doskonalenie umiejętności kierowania i poszerzanie wiedzy o pojeździe w celu uzyskania zaawansowanego zrozumienia jego technologii oraz układów bezpieczeństwa i oszczędzania energii.


Firma Iveco zawsze była oddana sprawie ograniczania zużycia paliw i poszanowania środowiska. Te kursy ekonomicznej jazdy udostępniają rozległą wiedzę firmy Iveco na temat ekonomicznej jazdy wszystkim właścicielom i kierowcom pojazdów ECOSTRALIS.


Kurs rozpoczyna się od dogłębnej prezentacji urządzeń sterujących i układów w kabinie oraz ich poprawnego używania, potem przechodzi do rozwijania umiejętności kierowcy przez uczenie technik opracowanych specjalnie pod kątem bezpieczeństwa na drodze i ekonomii zużycia paliwa.

Usługi finansowe
Iveco Capital, własna spółka finansowe firmy Iveco, świadczy wyspecjalizowane usługi finansowe w pomocy przy zakupie pojazdu ECOSTRALIS. Dzięki organizacji, która obejmuje ponad 25 dostawców usług finansowych pracujących dla Iveco w 14 krajach, Iveco Capital może wspierać klientów w zakresie finansowania transportu i potrzeb serwisowych na wszystkich rynkach europejskich.

Korzyści z Centrum Klienta Iveco
Sieć pomocy technicznej Iveco jest jedną z największych w Europie i obejmuje ponad 2 300 stacji obsługi zatrudniających fachowych mechaników wyposażonych w najbardziej zaawansowane urządzenia diagnostyczne.

Centrum Klienta Iveco jest również do dyspozycji klientów w wypadku, gdy wymagają pomocy i obsługuje usługę telefoniczną Assistance Non-Stop we wszystkich państwach europejskich, 24 godziny na dobę.


Gdy pojazd Iveco zostaje powierzony sieci serwisowej Iveco, klient ma pewność, że naprawy i konserwacje będą przeprowadzane przy użyciu oryginalnych części zamiennych Iveco, jedynych części zamiennych gwarantujących uzyskanie maksymalnych osiągów z pojazdu Iveco; ponieważ regularny i prawidłowy serwis trzyma Państwa na drodze bezpiecznie i ekonomicznie.