Komunikaty

Ciężarówki IVECO w najlepszej dziesiątce podczas 5. etapu Rajdu Dakar 2020

Po kłopotach podczas 4. etapu Vick Versteijnen poprowadził flotę PETRONAS Team De Rooy IVECO do miasta Ha'il w północno-środkowej Arabii Saudyjskiej. W pierwszej dziesiątce znalazł się także Janus van Kasteren.

 

Ha'il, 9 stycznia 2020 r.

 

W trakcie piątego dnia zawodów, podczas zmagań w piaszczystym terenie, zespół PETRONAS Team De Rooy IVECO ponownie dowiódł swojej umiejętności pokonywania najtrudniejszych dróg Arabii Saudyjskiej. Kierowcy w trakcie ciężkiego dnia za kierownicą mieli do pokonania 353-kilometrowy odcinek z Al Ula do Ha'il.

 

Mimo iż w środę, po nieudanym rozpoczęciu etapu, z wyścigu wycofał się Vick Versteijnen, nowa zasada „Dakar Experience" umożliwiła Holendrowi udział w pozostałej części zawodów z uwzględnieniem wyników z klasyfikacji etapowej, ale nie końcowej.

 

Versteijnen (jadący ciężarówką Powerstar Evo 2, nr 522) wykorzystał szansę i podczas dzisiejszego odcinka specjalnego zajął 6. pozycję, tracąc ponad pół godziny do prowadzących pojazdów. Dzień był dla niego niezwykle udany, choć sam wyścig — na początku pechowy. Rozpoczął go od 18. pozycji podczas pierwszego punktu pomiaru i kolejno zajmował miejsca 13., 9. i 7., aby zakończyć etap na 6. miejscu.

 

Janus van Kasteren nadal jest najlepszym kierowcą zespołu PETRONAS Team De Rooy IVECO w klasyfikacji generalnej. Załoga jadąca ciężarówką Powerstar z numerem 505 w czwartek zajęła miejsce w pierwszej dziesiątce, tracąc 45 minut i 30 sekund do lidera etapu Dmitrya Sotnikova – wynikało to z konieczności trzykrotnego opuszczania pojazdu, w tym raz ze względu na problemy z zawieszeniem. Janus van Kasteren wskoczył na 6. pozycję w klasyfikacji ogólnej po kłopotach z Kamazem Eduarda Nikołajewa. Do Macika plasującego się w pierwszej piątce traci nieco ponad 20 minut.

 

Albert Llovera z Andory wciąż konsekwentnie podąża do mety Rajdu Dakar 2020, próbując wywalczyć najlepszą pozycję w klasyfikacji generalnej. Samochód nr 517 ukończył dzisiejszy 5. etap na 15. miejscu, tracąc do zwycięzców mniej niż godzinę. Llovera zajmuje obecnie 14. miejsce i traci do lidera 3h 51m 15s.

 

Michael Becx zajął 20. miejsce podczas etapu kończącego się w Ha'il i obecnie zajmuje 18. pozycję w klasyfikacji generalnej z karą czasową 40 minut. Jego ekipę, nieustannie wspierającą cały zespół PETRONAS Team De Rooy IVECO, dzieli od prowadzenia ponad 8 godzin.

 

Na 6. etapie karawana Rajdu Dakar opuści Ha'il i skieruje się do stolicy Arabii Saudyjskiej: Rijadu. Miasto liczące ponad 8 milionów mieszkańców to idealne miejsce na dzień odpoczynku. Jednak zanim nadejdzie czas wolny, ekipy będą mierzyć się z piaskiem i wydmami o wysokości ponad 500 metrów n.p.m. na odcinku liczącym 478 km.

 

WYNIKI 5. ETAPU

1. Dmitry Sotnikov (Kamaz) 4h 12m 04s 

2. Anton Shibalov (Kamaz) + 3:06

3. Andrey Karginov (Kamaz) + 3:15

4. Siarhei Viazovich (Maz) + 16:30

5. Aleš Loprais (Praga) + 23:38

---------------

6. VICK VERSTEIJNEN (IVECO) + 34:15

10. JANUS VAN KASTEREN (IVECO) + 45:30

15. ALBERT LLOVERA (IVECO) + 57:11

20. MICHAEL BECX (IVECO) + 1:32.33

 

KLASYFIKACJA GENERALNA

1. Andrey Karginov (Kamaz) 20h 10m 02s

2. Anton Shibalov (Kamaz) + 14:53

3. Siarhei Viazovich (Maz) + 23:58

4. Aleš Loprais (Praga) + 1:29.18

5. Martin Macik (IVECO) + 1:38.30

6. JANUS VAN KASTEREN (IVECO) + 2:00.13

---------------

14. ALBERT LLOVERA (IVECO) + 3:51.15

18. MICHAEL BECX (IVECO) + 8:22.36

--- VICK VERSTEIJNEN (IVECO) 

IVECO

IVECO jest marką należącą do grupy CNH Industrial N.V., będącej międzynarodowym liderem w sektorze dóbr kapitałowych, notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Nowym Jorku (NYSE: CNHI) oraz na Mercato Telematico Azionario Giełdy Włoskiej (MI: CNHI). IVECO projektuje, produkuje i wprowadza na rynek szeroką gamę pojazdów, w tym: lekkie, średnie i ciężkie auta użytkowe, pojazdy przeznaczone do eksploatacji poza utwardzonymi drogami, a także auta do misji terenowych.

 

Szeroki asortyment produktów marki obejmuje wszystkie segmenty pojazdów użytkowych. Gamę pojazdów dostawczych reprezentuje IVECO Daily z DMC od 3 do 7,2 tony. IVECO Eurocargo reprezentuje segment pojazdów dystrybucyjnych oraz pod specjalne zastosowania z DMC od 6 do 18 ton. Grupę pojazdów powyżej 18 ton reprezentują: Trakker przeznaczony do zadań budowlanych oraz eksploatacji poza drogami utwardzonymi oraz gama IVECO WAY, w skład której wchodzą IVECO X-WAY dedykowany między innymi do zadań komunalnych i budowlanych na drogach utwardzonych oraz w lekkich warunkach terenowych i S-WAY do zastosowań w transporcie dalekobieżnym.

 

Pod marką IVECO Astra firma produkuje pojazdy przeznaczone do eksploatacji poza utwardzonymi drogami, wywrotki na podwoziu sztywnym i przegubowym oraz pojazdy specjalistyczne.

 

IVECO zatrudnia na całym świecie prawie 21 000 pracowników. Firma zarządza zakładami produkcyjnymi w siedmiu krajach w Europie, Azji, Afryce, Oceanii i Ameryce Łacińskiej, gdzie wytwarzane są pojazdy wyposażone w najnowsze i najbardziej zaawansowane technologie. 4200 salonów sprzedaży i stacji obsługi w ponad 160 krajach gwarantuje wsparcie techniczne niezależnie od tego, w którym miejscu na świecie eksploatowany jest pojazd IVECO.

 

Więcej informacji o firmie IVECO: www.iveco.com

Więcej informacji o grupie CNH Industrial: www.cnhindustrial.com