Komunikaty

Samochód IVECO z numerem 505 w pierwszej 10 na początku maratońskiego etapu rajdu Dakar

Po bardzo niebezpiecznym odcinku specjalnym i kilku incydentach Janus van Kasteren z PETRONAS Team De Rooy IVECO zajął 8. miejsce. Etap wstrzymano po 345 km z powodu silnych porywów wiatru.

 

Shubaytah, 15 stycznia 2020 r.

 

Początek maratońskiego etapu okazał się zbyt ciężki dla niektórych załóg. Po skorzystaniu z oficjalnej pomocy technicznej na biwaku w Haradh zawodnicy ruszyli w kierunku miejscowości Shubaytah. Starali się oszczędzać samochody, mając świadomość, że każdą naprawę lub wymianę części na trasie musieliby przyprowadzać we własnym zakresie. Z zaplanowanych 534 kilometrów odcinków specjalnych zrealizowano tylko 345 kilometrów.

 

Po raz kolejny Janus van Kasteren okazał się najlepszym kierowcą w ekipie PETRONAS Team de Rooy IVECO. Holender, który dotarł na metę etapu jako ósmy ze stratą 7 min i 47 s do zwycięzcy Szibałowa, wciąż zajmuje 7. pozycję w klasyfikacji generalnej, z dużymi różnicami w stosunku do rywali zarówno przedni nim, jak i za nim. To był niebezpieczny etap. Większość wydm była ustawiona bokiem, ale niektóre i tak okazywały się zbyt strome. Mamy nadzieję, że w drodze powrotnej do Haradh wszystko pójdzie dobrze — powiedział Janus van Kasteren.

 

Vick Versteijnen, który pomógł Van Kasterenowi w rozwiązaniu drobnego problemu, zajął w środę 12. miejsce.

 

Pomocną dłoń kolegom z PETRONAS Team De Rooy IVECO podała także załoga ciężarówki z numerem 531 z Michielem Becxem. Nie zostawili oni w potrzebie Alberta Llovery, który uszkodził turbosprężarkę w swoim Powerstarze z numerem 517. Gdyby nie Becx i jego ekipa, Andorczyk straciłby znacznie więcej niż trochę ponad trzy i pół godziny...

 

Czwartkowy, 11. etap Dakaru 2020 będzie jednocześnie ostaniem etapem maratońskim. Przed metą w mieście Qiddiya zaplanowano jeszcze tylko dwa odcinki specjalne, więc to najwyższy czas, by zadbać o samochody i postarać się o dobre miejsca na zakończenie rajdu w Arabii Saudyjskiej.

 

WYNIKI 10. ETAPU

1. Anton Szibałow (Kamaz) 2h 12m 12s

2. Dmitrij Sotnikow (Kamaz) + 1m 08s

3. Eduard Nikołajew (Kamaz) + 1m 30s

4. Gert Huzink (Renault) + 1m 41s

5. Andriej Karginow (Kamaz) + 2m 27s

---------------

8. JANUS VAN KASTEREN (IVECO) + 7m 47s

12. VICK VERSTEIJNEN (IVECO) + 17m 13s

21. MICHIEL BECX (IVECO) + 40m 57s

32. ALBERT LLOVERA (IVECO) + 3h 40m 23s

 

KLASYFIKACJA GENERALNA

1. Andriej Karginow (Kamaz) 40h 20m 04s

2. Anton Szibałow (Kamaz) + 36m 08s

3. Siarhiej Wiazowicz (Maz) + 1h 40m 00s

4. Aleš Loprais (Praga) + 2h 21m 18s

5. Dmitrij Sotnikow (Kamaz) + 2h 48m 10s

---------------

7. JANUS VAN KASTEREN (IVECO) + 3h 52m 02s

15. ALBERT LLOVERA (IVECO) + 11h 38m 26s

16. MICHIEL BECX (IVECO) + 12h 35m 10s

--- VICK VERSTEIJNEN (IVECO)

 

IVECO

IVECO jest marką należącą do grupy CNH Industrial N.V., będącej międzynarodowym liderem w sektorze dóbr kapitałowych, notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Nowym Jorku (NYSE: CNHI) oraz na Mercato Telematico Azionario Giełdy Włoskiej (MI: CNHI). IVECO projektuje, produkuje i wprowadza na rynek szeroką gamę pojazdów, w tym: lekkie, średnie i ciężkie auta użytkowe, pojazdy przeznaczone do eksploatacji poza utwardzonymi drogami, a także auta do misji terenowych.

 

Szeroki asortyment produktów marki obejmuje wszystkie segmenty pojazdów użytkowych. Gamę pojazdów dostawczych reprezentuje IVECO Daily z DMC od 3 do 7,2 tony. IVECO Eurocargo reprezentuje segment pojazdów dystrybucyjnych oraz pod specjalne zastosowania z DMC od 6 do 18 ton. Grupę pojazdów powyżej 18 ton reprezentują: Trakker przeznaczony do zadań budowlanych oraz eksploatacji poza drogami utwardzonymi oraz gama IVECO WAY, w skład której wchodzą IVECO X-WAY dedykowany między innymi do zadań komunalnych i budowlanych na drogach utwardzonych oraz w lekkich warunkach terenowych i S-WAY do zastosowań w transporcie dalekobieżnym.

 

Pod marką IVECO Astra firma produkuje pojazdy przeznaczone do eksploatacji poza utwardzonymi drogami, wywrotki na podwoziu sztywnym i przegubowym oraz pojazdy specjalistyczne.

 

IVECO zatrudnia na całym świecie prawie 21 000 pracowników. Firma zarządza zakładami produkcyjnymi w siedmiu krajach w Europie, Azji, Afryce, Oceanii i Ameryce Łacińskiej, gdzie wytwarzane są pojazdy wyposażone w najnowsze i najbardziej zaawansowane technologie. 4200 salonów sprzedaży i stacji obsługi w ponad 160 krajach gwarantuje wsparcie techniczne niezależnie od tego, w którym miejscu na świecie eksploatowany jest pojazd IVECO.

 

Więcej informacji o firmie IVECO: www.iveco.com

Więcej informacji o grupie CNH Industrial: www.cnhindustrial.com