Komunikaty

Słodko-gorzki etap rajdu dla zespołu PETRONAS Team de Rooy IVECO

Pomimo uplasowania się w najlepszej piątce ciężarówki prowadzonej przez Janusa van Kasterena, IVECO doznało pierwszego ciosu w Rajdzie Dakar 2020 wraz z wycofaniem się Vicka Versteijna, którego start w etapie uniemożliwiły kłopoty techniczne

 

Al Ula, 8 stycznia 2020

 

Karawana Dakaru opuściła Neom – przyszłe megalopolis – w kierunku południowo-wschodnim przez prowincje Tabuk i Madinah, by ostatecznie dotrzeć do miasta Al Ula. Odcinek specjalny czwartego etapu rajdu był do tej pory najdłuższym, a załogi odczuwają trudy wyścigu i sięgają granic wytrzymałości. Przebytą trasę 453 kilometrów dolicza się do ogólnej klasyfikacji, a dzień czwarty w Arabii Saudyjskiej zbliża się ku końcowi.

 

Większa część etapu prowadziła drogami z ziemi i piasku i z tego względu to właśnie nawigacja jest głównym elementem 42. Rajdu Dakar – sięga ona do samych korzeni wyścigu. Ciężarówki zespołu PETRONAS Team De Rooy IVECO gładko zaliczyły punkty orientacyjne, mając przed sobą perspektywę wkraczania na nowe horyzonty.

 

Janus van Kasteren ukończył czwarty etap na czwartej pozycji z czasem 13m 02s za liderami. Holender udowodnił, że jest jednym z najlepszych kierowców w zespole i uplasował ciężarówkę #505 IVECO na siódmym miejscu w klasyfikacji generalnej po ponad piętnastu godzinach ścigania się w zaledwie cztery dni.

 

Większe problemy dotknęły Vicka Versteijnena. Holenderska drużyna nie była nawet w stanie rozpocząć etapu. Załoga PETRONAS Team De Rooy IVECO #522 napotkała trudności mechaniczne, które zmusiły ją do wycofania się z wyścigu. Mimo to drużyna będzie starała się o możliwość ponownego przystąpienia do wyścigu od jutra, jednak bez jakichkolwiek szans na wywalczenie ważniejszych pozycji.

 

Albert Llovera odjechał o godzinie 10:55 czasu lokalnego i kontynuował swoje wojaże, które zakończył na 17. miejscu, ponad godzinę i piętnaście minut za zwycięzcą dnia – Shibalovem. Kierowca z Andory pozostaje na 15. miejscu w klasyfikacji i walczy o dostanie się do pierwszej dziesiątki przed dniem odpoczynku.

 

Natomiast ciężarówka asystująca zespołowi PETRONAS Team De Rooy IVECO, #531 Trakker, ukończyła etap na 20. pozycji z Michielem Becxem za kierownicą. Po próbie rozwiązania problemu z pojazdem Versteijnena, Holender rozpoczął dzień z 21. miejsca. Obecnie zajmuje on pozycję 19., z sześciogodzinną stratą do liderów.

 

Kolejny etap 5. rajdu rozpoczyna się w mieście Al Ula. Zawodnicy wyruszą w kierunku wschodnim do Ha'il. Do pokonania będą mieć 353 kilometry odcinka specjalnego i łącznie 563 kilometry razem z dojazdówkami. Drogi będą zasypane piaskiem, więc załogi będą musiały uważnie rozglądać się w poszukiwaniu ogromnych skał będących punktami orientacyjnymi. Dzięki temu nie stracą cennego czasu. Etap ten będzie mniej techniczny, jednak równie zachwycający ze względu na wydmy, które przykują uwagę uczestników. Zjazdy po piasku będą wymagały od kierowców doskonałych umiejętności.


WYNIKI ETAPU 4

1. Anton Shibalov (Kamaz) 4h 15m 43s

2. Andrey Karginov (Kamaz) + 2m 41s

3. Dmitry Sotnikov (Kamaz) + 9m 05s

4. JANUS VAN KASTEREN (IVECO) + 13m 02s

5. Gert Huzink (Renault) + 14m 00s

---------------

17. ALBERT LLOVERA (IVECO) + 1h 15m 04s

20. MICHIEL BECX (IVECO) + 2h 09m 32s

DNS. VICK VERSTEIJNEN (IVECO) NIE WYSTARTOWAŁ

 

KLASYFIKACJA GENERALNA

1. Andrey Karginov (Kamaz) 15h 54m 43s

2. Siarhei Viazovich (Maz) + 10m 43s

3. Anton Shibalov (Kamaz) + 15m 02s

4. Martin Macik (IVECO) + 59m 16s

5. Ales Loprais (Praga) + 1h 08m 55s

---------------

7. JANUS VAN KASTEREN (IVECO) + 1h17m58s

15. ALBERT LLOVERA (IVECO) + 2h57m19s

19. MICHIEL BECX (IVECO) + 6h53m18s

--- VICK VERSTEIJNEN (IVECO)

 

IVECO

IVECO jest marką należącą do grupy CNH Industrial N.V., będącej międzynarodowym liderem w sektorze dóbr kapitałowych, notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Nowym Jorku (NYSE: CNHI) oraz na Mercato Telematico Azionario Giełdy Włoskiej (MI: CNHI). IVECO projektuje, produkuje i wprowadza na rynek szeroką gamę pojazdów, w tym: lekkie, średnie i ciężkie auta użytkowe, pojazdy przeznaczone do eksploatacji poza utwardzonymi drogami, a także auta do misji terenowych.

 

Szeroki asortyment produktów marki obejmuje wszystkie segmenty pojazdów użytkowych. Gamę pojazdów dostawczych reprezentuje IVECO Daily z DMC od 3 do 7,2 tony. IVECO Eurocargo reprezentuje segment pojazdów dystrybucyjnych oraz pod specjalne zastosowania z DMC od 6 do 18 ton. Grupę pojazdów powyżej 18 ton reprezentują: Trakker przeznaczony do zadań budowlanych oraz eksploatacji poza drogami utwardzonymi oraz gama IVECO WAY, w skład której wchodzą IVECO X-WAY dedykowany między innymi do zadań komunalnych i budowlanych na drogach utwardzonych oraz w lekkich warunkach terenowych i S-WAY do zastosowań w transporcie dalekobieżnym.

 

Pod marką IVECO Astra firma produkuje pojazdy przeznaczone do eksploatacji poza utwardzonymi drogami, wywrotki na podwoziu sztywnym i przegubowym oraz pojazdy specjalistyczne.

 

IVECO zatrudnia na całym świecie prawie 21 000 pracowników. Firma zarządza zakładami produkcyjnymi w siedmiu krajach w Europie, Azji, Afryce, Oceanii i Ameryce Łacińskiej, gdzie wytwarzane są pojazdy wyposażone w najnowsze i najbardziej zaawansowane technologie. 4200 salonów sprzedaży i stacji obsługi w ponad 160 krajach gwarantuje wsparcie techniczne niezależnie od tego, w którym miejscu na świecie eksploatowany jest pojazd IVECO.

 

Więcej informacji o firmie IVECO: www.iveco.com

Więcej informacji o grupie CNH Industrial: www.cnhindustrial.com