Komunikaty

Ciężki dzień dla PETRONAS Team De Rooy IVECO w 8. etapie rajdu Dakar 2020

Przebite opony, awarie mechaniczne oraz gigantyczne wydmy sprawiły, że trudny dzień zakończył się dla kierowców zespołu utratą cennego czasu.

 

Wadi Al-Dawasir, 13 stycznia 2020 r.

 

Ósmy etap rajdu Dakar okazał się nie lada wyzwaniem dla załóg PETRONAS Team De Rooy IVECO. Kierowcy stracili sporo czasu z powodu problemów na trasie.

 

Janus van Kasteren rozpoczął jazdę w dobrej formie, ale aż dwie przebite opony — na początku oraz pod koniec etapu — kosztowały go utratę cennych minut. Największą przeszkodą okazała się bardzo miękka wydma, na której utknął. Na szczęście z pomocą Van de Laara udało mu się wrócić do rywalizacji. Van Kasteren za kierownicą samochodu z numerem 505 dotarł do mety jako 16., ze stratą 51 min i 2 s do lidera Karginowa. To oddala go od celu, jakim jest miejsce w pierwszej 5 w klasyfikacji generalnej, ponieważ Holender wciąż zajmuje 7. pozycję, a do Sotnikowa na 5. miejscu brakuje mu prawie godziny.

 

W ósmym etapie ze startem i metą w Wadi Al-Dawasir, dobrze radził sobie Michiel Becx. Kierowca PETRONAS Team De Rooy IVECO ukończył go na 18. miejscu, po raz czwarty z rzędu w pierwszej 20, dzięki czemu awansował w klasyfikacji generalnej o jedno miejsce, na 16. pozycję.

 

Albert Llovera, któremu saudyjskie bezdroża sprawiły sporo problemów, przekonał się, że miękkie wydmy stopnia 1 i 2 mogą być bardzo zdradliwe dla kierowcy. Andorczyk dotarł do mety jako 22. Wprawdzie w klasyfikacji generalnej wspiął się na 13. miejsce, ale do pozycji w pierwszej 10 wciąż brakuje mu prawie trzech godzin.

 

Vick Versteijnen uszkodził zawieszenie, tracąc napęd na wszystkie koła niezbędny na wydmach. Spowolniło go to o ponad pięć godzin. Ta załoga PETRONAS Team De Rooy IVECO nie jest co prawda uwzględniana w klasyfikacji generalnej, ale w ostatnich trzech etapach dwukrotnie docierała do mety w pierwszej 10.

 

Jutro karawana Dakaru będzie podążała dalej w kierunku północnowschodnim, do miasta Haradh. Po pokonaniu 415 kilometrów z pomiarem czasu załogi przybliżą się o kolejny dzień do mety całego rajdu. W 9. etapie liczyć się będzie przede wszystkim precyzja jazdy, bo trasę wyznaczono głównie po twardych nawierzchniach.

 

 

WYNIKI 8. ETAPU

1. Andriej Karginow (Kamaz) 4h 24m 58s

2. Anton Szibałow (Kamaz) + 5m 54s

3. Aleš Loprais (Praga) + 9m 06s

4. Dmitrij Sotnikow (Kamaz) + 10m 41s

5. Eduard Nikołajew (Kamaz) + 14m 44s

---------------

16. JANUS VAN KASTEREN (IVECO) + 51m 02s

18. MICHIEL BECX (IVECO) + 54m 35s

22. ALBERT LLOVERA (IVECO) + 1h 43m 53s

30. VICK VERSTEIJNEN (IVECO) + 5h 22m 48s

 

KLASYFIKACJA GENERALNA

1. Andriej Karginow (Kamaz) 34h 41m 43s

2. Anton Szibałow (Kamaz) + 27m 06s

3. Siarhiej Wiazowicz (Maz) + 1h 05m 17s

4. Aleš Loprais (Praga) + 2h 4m 27s

5. Dmitrij Sotnikow (Kamaz) + 2h 39m 22s

---------------

7. JANUS VAN KASTEREN (IVECO) + 3h 33m 02s

13. ALBERT LLOVERA (IVECO) + 7h 36m 50s

16. MICHIEL BECX (IVECO) + 11h 27m 17s

--- VICK VERSTEIJNEN (IVECO)

 

IVECO

 

IVECO jest marką należącą do grupy CNH Industrial N.V., będącej międzynarodowym liderem w sektorze dóbr kapitałowych, notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Nowym Jorku (NYSE: CNHI) oraz na Mercato Telematico Azionario Giełdy Włoskiej (MI: CNHI). IVECO projektuje, produkuje i wprowadza na rynek szeroką gamę pojazdów, w tym: lekkie, średnie i ciężkie auta użytkowe, pojazdy przeznaczone do eksploatacji poza utwardzonymi drogami, a także auta do misji terenowych.

 

Szeroki asortyment produktów marki obejmuje wszystkie segmenty pojazdów użytkowych. Gamę pojazdów dostawczych reprezentuje IVECO Daily z DMC od 3 do 7,2 tony. IVECO Eurocargo reprezentuje segment pojazdów dystrybucyjnych oraz pod specjalne zastosowania z DMC od 6 do 18 ton. Grupę pojazdów powyżej 18 ton reprezentują: Trakker przeznaczony do zadań budowlanych oraz eksploatacji poza drogami utwardzonymi oraz gama IVECO WAY, w skład której wchodzą IVECO X-WAY dedykowany między innymi do zadań komunalnych i budowlanych na drogach utwardzonych oraz w lekkich warunkach terenowych i S-WAY do zastosowań w transporcie dalekobieżnym.

 

Pod marką IVECO Astra firma produkuje pojazdy przeznaczone do eksploatacji poza utwardzonymi drogami, wywrotki na podwoziu sztywnym i przegubowym oraz pojazdy specjalistyczne.

 

IVECO zatrudnia na całym świecie prawie 21 000 pracowników. Firma zarządza zakładami produkcyjnymi w siedmiu krajach w Europie, Azji, Afryce, Oceanii i Ameryce Łacińskiej, gdzie wytwarzane są pojazdy wyposażone w najnowsze i najbardziej zaawansowane technologie. 4200 salonów sprzedaży i stacji obsługi w ponad 160 krajach gwarantuje wsparcie techniczne niezależnie od tego, w którym miejscu na świecie eksploatowany jest pojazd IVECO.

 

Więcej informacji o firmie IVECO: www.iveco.com

Więcej informacji o grupie CNH Industrial: www.cnhindustrial.com