IVECO BUS SEDADLA

Nové prostory pro nová sedadla

Málokdo ví, že výrobní závod IVECO BUS ve Vysokém Mýtě je nejen největším výrobním závodem ve východní Evropě a největším výrobcem  autobusů v České Republice, ale i třetím největším výrobcem sedadel pro vozidla v hromadné dopravě v celé Evropě. V roce 2015 zde vyprodukovali 165 tisíc sedadel  a v roce 2016 produkce vzrostla  až na 210 tisíc. Sedadla se vyrábí nejenom pro produktovou řadu  Crossway a Evadys, ale dodávají se i do  francouzského závodu v Annonay do vozů Magelys.

Výroba vlastních sedadel má v Mýtě více než stoletou tradici, započala totiž už v 19. století na prvních výrobcích firmy Josefa Sodomky, tedy na kočárech, saních a bryčkách. Pokračovala i po zahájení výroby  osobních vozidel a autobusů značky Carroserie Sodomka v roce 1928 a v letošním roce vstoupila tradice výroby sedadel, dnes již pod obchodní značkou        IVECO BUS, do své nové etapy.

Na konci března byla  dokončena rozsáhlá modernizace výrobní linky a zavedení kompletace nejnovějšího modelu ergonomických  sedadel New Spacio. Na inovačním procesu pracovali technici firmy několik měsíců a náběh byl zvládnut za plného provozu. Výsledkem je zcela nový koncept sériové výroby autobusových sedadel. „Stali jsme se mimořádně univerzálními a můžeme pro naše sesterské závody realizovat i větší zakázky," říká Štefan Abdulrahman, vedoucí provozu výroby sedadel.

Precizní zpracování sedadel

A jak vlastně výroba sedadel probíhá? Rám sedadla se spojí s pěnovým materiálem, z nastříhané látky se ušije potah a následují čalounické práce. Po smontování se sedadlo už jen převeze na hlavní výrobní linku. O vše se stará 170 zaměstnanců, z nichž většinu tvoří ženy. Jedná se o zcela precizní práci.

Typická sada pro jeden autobus  čítá 55 míst, což je průměrný počet sedadel v modelech IVECO BUS z Vysokého Mýta. Jedná se o dva základní typy: sklopné a pevné. Ty se dále dělí na zhruba 10 modelů které se pak liší v závislosti na výbavě, tedy na typu opěrky, stolcích, síťkách na časopisy, loketních opěrkách, opěrkách pro nohy, provedením potahů a zvolených materiálů. Nejvíce se vyrábí typy Lineo (pevné) a Skoleo max pro školní autobusy Crossway PRO provozované ve Francii. Jelikož každý zákazník si volí kombinaci sám, za celý rok projdou výrobní halou stovky různých variant. Tu svoji si můžete pohodlně nakonfigurovat v Bus Design Centru, kde je k dispozici kompletní výběr opcí. Ve virtuálním prostoru na obrazovce konfigurátoru si můžete  vybrat z nabídky stovek ověřených a homologovaných materiálů, látek, potahů, podlahových krytin a mnoha opcí. Odborníci IVECO BUS vám ochotně poradí s výběrem materiálů a doporučí i optimální konfiguraci autobusů pro konkrétní podmínky provozu.

Vývoj a konstrukce sedadel přímo ve Vysokém Mýtě

Vývojové oddělení IVECO BUS ve Vysokém Mýtě se intenzivně věnuje i vlastnímu vývoji a konstrukci autobusových sedadel. Koncept, tvary a design jsou tedy originální..Vysokomýtší vývojáři aplikují do praxe nejnovější ergonomické poznatky, aby každá nová řada byla ještě pohodlnější. „I sedadla jsou o neustálém vylepšování, přestože základní konstrukce se dlouhodobě nemění," říká Štefan Abdulrahman.

Zároveň musí splnit řadu norem, například předpisy týkající se pevnosti, ukotvení bezpečnostních pásů či hořlavosti materiálů, což dělá z vývoje a homologace složitý a dlouhodobý proces. „Nejprve vyrobíme prototyp, který projde řadou testů, například na pevnost materiálu. Po získání homologace vyrobíme celou sadu, umístíme do vozu a řešíme homologaci v autobuse," vysvětluje vedoucí výroby komponentů. „Investice do vývoje a konstrukce se vyplácí, naše autobusy mají nejvyšší možnou obsaditelnost pasažéry ve své třídě a svými parametry jsou velmi konkurenceschopné."

Tým vysokomýtských konstruktérů, specialistů a designérů již nyní připravuje budoucí generaci sedadel pro budoucí modely autobusů, které budou opět představovat významný inovační a technologický pokrok v duchu tradice značky a firmy.