Tiskové zprávy

Zakázka roku od Tesco.com
Společnost Tesco.com, pobočka největšího britského obchodního řetězce, která zabezpečuje nakupování přes internet, si objednala 795 lehkých užitkových vozidel Iveco.

Kontrakt byl podepsaný na 770 podvozků Daily 35S11 se šestistupňovou automatizovanou převodovkou AGile. Touto objednávkou se Tesco.com zařadí mezi evropské operátory s největší flotilou vozidel vybavených systémem AGile, se kterým má řidič na výběr plně automatické nebo manuálně sekvenční řazení – optimální a komfortní řešení pro provoz v náročném městském prostředí.

Mimo to si Tesco.com objednalo 25 vozidel EcoDaily na plyn, které dodává závod Iveco v italské Suzzare. Tato vozidla jezdí na stlačený bioplyn, který má nejnižší obsah CO2 ze všech běžných komerčních paliv.

Velká objednávka je zajímavá i pro několik britských výrobců – nástavby dodá firma Solomon z Lancashiru, mrazící agregáty Hubbard a GAH ze Suffolku, telepatická výbava je z nottinghamského Microlise. Bioplyn bude dodávat společnost Gasrec z Warwicku, která ho produkuje ze skládek ve svém závodě na zpracování odpadu v Surrey.

„Vzorek vozidel, které budou jezdit na bioplyn, nám umožní kompexně posoudit jejich výkonnost,“ hovoří Dino Papas, manažer vozového parku společnosti Tesco.com. „Jde o jeden z nejvýznamnějších experimentů, které jsme kdy uskutečnili a pokud se osvědčí, mohl by mít značný dopad na naší strategii dopravy v budoucnosti.“

Společnost Gasrec vyrábí bioplyn z odpadu, což znamená, že nevyužívá zásoby fosilních paliv. V porovnání s naftou redukuje saze o 90%, oxidy dusíku o 60% a kysličník siřičitý o 50%. Dokonce i hluk z motoru spalujícího bioplyn je nižší zhruba o třetinu.

Společnost Tesco.com si do celé flotily vozidel Daily objednala automatizované převodovky, k čemuž D. Papas dodává: „Rozhodli jsme se pro převodovky AGile, protože redukují opotřebování a poškození pohonné jednotky v městském režimu provozu, který činí hlavní část práce naší flotily. Mimo to jsou cestou k optimalizaci spotřeby pohonných hmot, což zase podporuje naše environmentální cíle a také umožňuje našim řidičům, aby mohli při jízdě věnovat maximum pozornosti řízení a situaci v dopravě.“

Nejnovější modely Daily AGile mají přepracovaný řídící sofware, který řidičovi umožňuje podřazovat, pokud chce využít maximální účinek brždění motorem a přitom zůstává v plně automatickém režimu. Systém AGile také analyzuje tlak na pedál plynu a přizpůsobuje svoji činnost individuálnímu stylu jízdy.

Nová vozidla Daily budou rozdělena do většiny z 300 poboček Tesco.com po celé Velké Británii a přidají se k flotile, která denně dodává nákupy do 70 000 domácností. Každé vozidlo sloužící v on-line servisu je v provozu 5 let s ročním nájezdem 40 000 km.

Nástavby se montují ve firmě Solomon – jsou to identické boxy pro kombinovanou přepravu s třemi odděleními, z čehož jedno je pro chlazené a další pro mražené potraviny. Kontrolu nad teplotou zajišťují systémy od GAH anebo Hubbard. Skříň má dveře na levé straně s ohledem na bezpečné vykládání zboží.

Každé vozidlo je vybavené i palubním telematickým systémem Microlise, který provozovateli poskytuje informace související s provozem vozidla, se stylem jízdy a spotřebou paliva. Na základě těchto poznatků Tesco.com plánuje program školení zaměřených na efektivnost, bezpečnost a ohleduplnost k životnímu prostředí. Telematické přístroje mají též zabudovanou funkci sledování vozidla, tedy další prvek bezpečného provozu vozidla.

Iveco

Iveco vyvíjí, konstruuje, vyrábí a prodává lehká, středně těžká a těžká nákladní a užitková vozidla, off-roadové nákladní automobily, městské, meziměstské autobusy, dálkové autokary, ale i speciální vozidla určená pro požární aplikace, nasazení v terénu a pro obranné účely.

Iveco zaměstnává více než 25 000 lidí ve 24 výrobních závodech v 11 zemích světa, využívá excelentní technologie a řešení vyvinutá ve svých 6 vývojových centrech. Kromě Evropy působí též v Číně, Rusku, Austrálii a Latinské Americe. Více než 5 000 servisních dílen ve více než 160 zemích garantuje technickou podporu kdekoliv na světě, kde jsou vozidla Iveco v provozu.