Tiskové zprávy

Iveco na výstavě Czechbus 2012

Iveco Irisbus poukazuje na důležité aspekty efektivity v dopravě a představuje své autobusy v rámci druhého ročníku veletrhu české a středoevropské silniční hromadné dopravy Czechbus 2012: Citelis Hybrid, Crossway Low Entry, Crossway Low Entry City, Magelys Pro a Daily Minibus.
Celkové provozní náklady (TCO): způsob, jak společnost Iveco přistupuje k plnění očekávání zákazníků
Iveco zdůrazňuje efektivitu osobní přepravy, při čemž velkou důležitost přisuzuje snižování Celkových provozních nákladů (TCO); tj. nákladů na pořízení, provoz, údržbu, atd. Iveco považuje TCO za nejdůležitější faktor pro správné směřování konstrukčních řešení výrobku při vývoji vozidel.
Při správě autobusu existují různé aspekty, které ovlivňují náklady. Mezi ně patří například výše investice, cena údržby a oprav vozidla, spotřeba paliva, náklady na řidiče, mýtné a daně.  Společnost Iveco zaměřila svoji strategii na minimalizaci těch složek nákladů, které jdou na vrub výrobce vozu, tak aby mohla plně reagovat na podmínky stále konkurenčnějšího prostředí na trhu.
Například, díky neustálému zdokonalování jednotlivých součástek vozidel, společnost dosáhla v roce 2012 3% omezení údržby a oprav, které bylo nutné provést u Citelisu 12 m Diesel, při průměrné vzdálenosti 50 000 km ročně.
Iveco dále kombinuje širokou škálu vysoce výkonných komponentů pohonné soustavy se širokým spektrem přidružených služeb. Například díky speciálnímu školení úsporného řízení a systému správy autobusové flotily („Bus Fleet Management“) s názvem „Intellibus”, mohou vlastníci autobusů Iveco dosáhnout snížení spotřeby paliva přibližně 8% ročně.

Alternativní pohon

Hybridní technologie městských autobusů „Citelis Hybrid” kombinuje 6-ti litrový motor Tector Diesel, vyráběný společností FPT Industrial, s elektrickým motorem/generátorem. Toto řešení snižuje spotřebu paliva a emise  CO2 o 21 a 42 tun ročně v závislosti na délce vozidla a úsporách paliva. 
Alternativně můžeme poskytnout optimalizaci spotřeby paliva a nízké emise CO2 u autobusů Iveco s CNG pohonem, u kterých je možné dosáhnout snížení nákladů na palivo až o 50% na kilometr v porovnání s dieselovými motory.

Sortiment autobusů Iveco

Iveco nabízí široké spektrum vozidel osobní přepravy, které splňují požadavky mnoha různých veřejných i soukromých provozovatelů minibusů, školních autobusů, turistických autokarů, nízkopodlažních autobusů umožňujících snadný přístup, standardních i kloubových autobusů s dieselovými, CNG i hybridními dieselelektrickými propulsními systémy pohonu. Iveco je předním hráčem Evropy na poli mobility, neúnavným ve svých výzkumných a vývojových aktivitách, jejichž cílem je zvýšit atraktivitu hromadné přepravy pro cestující a zároveň vyhovět požadavkům trvale udržitelné mobility.

Technické informace o vozidlech

Crossway LE

Meziměstský koncept Low Entry je specializovaný konstrukční typ společnosti Iveco, který byl vyvinut zejména pro použití v meziměstském prostředí. Crossway LE (Low Entry) je obzvláště dobře vybaven k tomu, aby splňoval potřeby mimoměstské přepravy, která vyžaduje kombinaci dobré přístupnosti a maximální kapacity míst k sezení.

Iveco Crossway Low Entry je lídrem na trhu ve svém segmentu. Nabízí rychlá a spolehlivá řešení v dopravě a současně snižuje spotřebu paliva
i provozní náklady operátora. Zákazníci Iveco po celém světě plně důvěřují tomuto autobusu, který úspěšně čelí výzvám, jakými jsou odlišná podnebí
a nejrůznější technické požadavky.

Crossway LE klade velký důraz na přístupnost, které je dosaženo díky dvěma dvojitým dveřím (1 200 mm) v přední a střední části vozu, mezi kterými je zcela bezbariérová podlaha, a díky dvěma místům pro invalidní vozík. Sklápěcí rampa pro vozíčkáře v centrální části je ovládána elektronicky tak, aby přemostila prostor mezi chodníkem a podlahou vozu. Nízko zavěšená přední část vozu těží z vnitřní výšky vozu dosahující 2,565 m. Tato výška může být využita z hlediska míst k sezení/stání dle potřeb provozovatele.

Autobusy Iveco Crossway Low Entry jsou vybaveny motorem Cursor 8,330 Hp, s inovativní technologií SCR, která byla vyvinuta společností FPT Industrial a která vyhovuje emisním standardům EEV (z anglického „Enhanced Environmentally friendly Vehicle“, tj. „Vozidlo obzvláště šetrné k životnímu prostředí“). Unikátní technologie FPT Industrial SCR umožňuje provoz s nízkými náklady a zároveň s nejvyšší možnou mírou respektu k životnímu prostředí. Motor Cursor je lídrem v oblasti úsporného využití paliva a vyniká i pro svůj extrémně tichý chod.


Magelys Pro

Autobus Magelys Pro je vycházející hvězdou v segmentu komfortních turistických autobusů. Vyniká svým inovativním designem: Jeho protáhlý profil s příjemně oblými tvary a současným šarmem, jeho nadčasová elegance, která nepodléhá módním výstřelkům, jeho prostorný interiér zalitý světlem a velká míra pohodlí, kterou nabízí řidiči i cestujícím, jsou právě těmi kvalitami, které umožňují autobusům Magelys Pro splňovat i ta nejnáročnější očekávání provozovatelů.


Na stylu záleží: Magelys PRO získal ocenění “the Busworld Kortrijk Styling & Design Award 2011” díky své unikátní střešní konstrukci s širokými skleněnými střešními oblouky, které nabízejí panoramatický pohled na okolní svět. To umožňuje cestujícím obdivovat památky, atrakce i okolní krajinu, aniž by jim cokoli bránilo ve výhledu. Kombinace bočních a střešních oken zajišťuje cestujícím přísun neustále nových a měnících se podnětů, což přispívá k tomu, že je cesta pro pasažéry příjemná.
 
Magelys Pro také nabízí nanejvýš praktické výhody, které se zakládají na špičkovém výkonu, optimalizované spotřebě paliva a hluboko zakořeněném respektu k životnímu prostředí a dlouhodobé spolehlivosti a bezporuchovosti.

Magelys Pro, který je vyroben tak, aby splňoval nejpřísnější evropské bezpečnostní standardy, se může pochlubit robustní stavbou karoserie. Nabízí také vynikající brzdní vlastnosti založené na následujících systémech: ABS (protiblokovací brzdný systém), ASR (protiskluzová regulace), EBS (elektronický brzdový systém s redukcí brzdné dráhy) a ESP.

Magelys Pro je k dostání ve dvou délkách (12,20m a 12,80m). Je poháněn motorem Iveco Crusor 10 Euro o výkonu 380 hp a převodovkou ZF 6S (na přání zákazníka: 450 hp s převodovkou ZF AS-Tronic), které nabízejí vysoký točivý moment při nízkých otáčkách.
Vysoce účinný, obzvláště úsporný pokud jde o spotřebu paliva a velice ohleduplný k životnímu prostředí s regulací škodlivých emisí – tento motor optimalizuje náklady na ujetý kilometr u naší vlajkové lodi modelové řady Magelys.

Citelis, lídr na trhu evropských městských autobusů

Od uvedení na trh v březnu 2005, bylo vyrobeno již více než
10 000 autobusů Citelis, a to ve formě dokončených vozů, podvozků pro přední evropské výrobce karoserií, nebo PKD (rozpracovaných vozů) pro trolejbusové nástavby v různých zemích střední a východní Evropy.


Citelis je nabízen v široké škále provedení a poskytuje tak řešení pro všechny druhy provozu v městském prostředí: je k dispozici ve třech délkách 10,5 m, 12 m a kloubový v délce 18 m, s dieselovým, CNG a inovativním diesel-elektrickým hybridním motorem.
 
Jeho úspěch v mnoha evropských městech a obcích lze vysvětlit jeho harmonickou integrací do městského prostředí, čistotou a plynulostí jeho tvarů, jeho příkladnou přístupností, výjimečnou prosvětleností, a v neposlední řadě velkým množstvím možností, jak přizpůsobit interiér přáním zákazníka.
Modernizovaná verze BRT Crealis a Crealis Neo poskytuje vysokou úroveň přístupnosti a řešení pro systémy “Rapid Transit Systems” jako je optické navádění. Tyto rysy se pojí s mimořádným stylem, se skvělou úpravou a vhodnou volbou materiálu, vyvinutými tak, aby poskytovaly cestujícím pocit světla a tepla, který spoluutváří jejich požitek z cestování.

Dieselový motor Iveco Cursor 8 Euro 5 autobusů Citelis nabízí obzvláště dobrý výkon z hlediska spotřeby paliva a šetrnosti k životnímu prostředí, které jdou ruku v ruce s jeho nízkými emisemi škodlivin.
Pro dopravní orgány a provozovatele městských sítí, kteří požadují úroveň ochrany životního prostředí přesahující současné předpisy, může být volitelně dodán ve verzi vyhovující požadavkům pro označení EEV (Vozidlo obzvláště ohleduplné k životnímu prostředí). Cursor 8 EEV je k dostání bez částicového filtru, což umožňuje snížení pořizovacích a servisních nákladů a to je výhodné z hlediska celkové provozní marže vozidla.


Věrný své pověsti lídra v oblasti trvale udržitelné mobility a šetrnosti k životnímu prostředí, Iveco Irisbus nyní nabízí autobusy Citelis s CNG i hybridním pohonem.

Z hlediska „čistých motorů“ zemní plyn stále zůstává ekonomicky nejdostupnějším řešením dneška. Iveco Irisbus působí v této oblasti již více než 15 let a s více než 4 500 autobusů s CNG, které byly v Evropě prodány (modely Citelis, dřívější modely a minibusy), potvrzuje svoji pozici lídra na tomto trhu. Extrémně nízkou hlučnost autobusů Iveco Irisbus poháněných zemním plynem ocení jak cestující, tak obyvatelé měst. Vozy  CNG jsou k dispozici v úplné nabídce: 10,5m,  12m a 18m.

Autobus Citelis Hybrid byl vyvinut díky úspěšné spolupráci s BAE Systems, která dodává svá spolehlivá elektrická hnací ústrojí TB100. Ta se u sériových diesel-elektrických propulsních pohonných systémů kombinují s 6-litrovým maloobjemovým motorem Tector společnosti FPT Industrial.

Efektivita využití paliva je vynikající se snížením spotřeby až o 37% v porovnání se standardním dieselovým autobusem. To prokazují i certifikované výsledky testů SORT, které proběhly u obou verzí vozů (12 a 18 m).

Unikátní vlastnosti našich hybridů dělají z řízení jedinečný zážitek.

Hybridní autobusy například využívají funkce Stop&Start, páku elektrické brzdy, režim pomalé jízdy, systém „Hill-holder“. Tato výbava usnadňuje řidičům práci a značně zvyšuje jejich bezpečnost. Výsledkem je výrazné posílení efektivity.

 Stop&Start: motor zastaví, když zastaví vozidlo, méně hluku, žádné emise, zdokonalená efektivnost využití paliva.
 Páka elektrické brzdy: aby byla maximalizována rekuperace brzdné energie, zatáhne řidič za páku stejně, jako je tomu u konvenční převodovky, čímž dochází k úsporám paliva a ekologickému řízení.
 Režim pomalé jízdy: vůz se pohybuje pomalou rychlostí v případě uvíznutí v dopravní zácpě.
 Systém Hill-holder: v případě zastavení ve svahu bez použití brzdy se vozidlo nepohybuje směrem dolů a zůstává na svém místě.

Díky výrazným úsporám paliva se vůz pyšní vysokou ekologickou efektivitou se snížením emisí CO2 vypouštěných do atmosféry o 21 a 42 tun za rok při 50 000 ujetých kilometrů (průměr pro městské autobusy).
 
Vzhledem k tomu, že od 1. ledna 2014 vstoupí v platnost právní předpis “Euro VI”, budou veškeré autobusy společnosti Iveco těžit z výhod, které jim přináší nové využití motorů Tector a Cursor společnosti FPT Industrial, kterými budou vybaveny. Tyto motory zajistí nízkou spotřebu paliva a skvělou výkonnost. Unikátní katalytický redukční systém „High Efficiency SCR” (HI-eSCR), navržený, patentovaný a vyráběný společností FPT Industrial, umožní našim autobusům být lídry na poli čisté energie tím, že jim umožní splňovat emisní limity Euro VI bez použití recirkulace výfukových plynů (EGR), tedy bez nevýhod s ní spojených (jako jsou například vyšší požadavky na chlazení a vyšší spotřeba paliva). 
Systém FPT Industrial „High Efficiency SCR” redukuje hladiny oxidu dusíku až o 95%. Technologie následného zpracování výfukových plynů společnosti FPT Industrial ve vozech dle regulace Euro VI je unikátní a exkluzivní, protože splňuje přísné limity pro emise oxidu dusíku bez nárůstu spotřeby paliva.
Iveco Irisbus “New Daily” pro osobní přepravu

Řada New Daily také představuje několik nových verzí minibusů připravených splnit potřeby zákazníků, kteří působí v oblasti osobní přepravy, ať už se jedná o městskou či mimoměstskou veřejnou dopravu, nebo o menší soukromé podniky.
Iveco Irisbus, evropský lídr v tomto sektoru, nabízí “New Daily” jako výsledek konstrukčního a realizačního programu, který se hlásí k tradičním kvalitám svých vozů a tím i k know-how, které lze očekávat u vedoucího výrobce na poli osobní přepravy.
Hlavním cílem New Daily je především zpříjemnit život těm, kteří jsou na jeho palubě. Díky hojnému použití skla po stranách vozu prostor pro cestující zůstává příjemný a projasněný a nabízí panoramatický výhled na okolí. Prostor pro řidiče je více ergonomicky tvarovaný a využívá prvky nového modelu.
Standardní prvky jako brzdný systém s ABS, regulace prokluzu (ASR) a nejmodernější ESP („Electronic Stability Control“), stejně tak jako systém „Hill-Holder“ a pření mlhová světla s funkcí natáčení světel dělají z minibusů New Daily jedno z nejbezpečnějších vozidel ve své třídě. Na přání zákazníka je možné doplnit airbag na místě řidiče, omezovač rychlosti a elektrický reduktor otáček.

Třílitrový motor FPT Industrial kombinuje vysokou úroveň šetrnosti k životnímu prostředí a požitek z jízdy. Je k dostání ve dvou Diesel EEV verzích (146 koňských sil a 170 koňských sil) a v CNG verzi (136 koní). S maximálním točivým momentem 400 Nm při 1 250 otáčkách (u motoru o 170 koních), výkonová rezerva a flexibilita jsou doprovázeny velmi umírněnou spotřebou paliva.

Iveco Irisbus také nabízí benefit ve formě své odbornosti svým partnerům – výrobcům karosérií, kteří se specializují na osobní přepravu, a to formou zakázkových řešení pro minibusy vyráběné z podvozků s kabinou řidiče a částečně prosklených komerčních vozů s celkovou maximální povolenou hmotností vozidla mezi 4,2 a 7t a rozvorem kol mezi 3 000 a 4 750mm.