Tiskové zprávy

Iveco na Dakare 2013

V Limě, hlavním městě Peru, začal další ročník závodu Dakar, nejslavnější soutěže terénních kamionů na světě, jež přitahuje zájem milionů fanoušků. Na trati, která vede přes území Peru, Argentiny a Chile, budou v průběhu příštích patnácti dnů mezi sebou soutěžit vozidla nejznámějších evropských a asijských výrobců.

Společnosti Iveco a FPT Industrial sponzorují na závodu Dakar 2013 nizozemský tým Iveco De Rooy Petronas. Obě zmíněné společnosti v rámci obnoveného partnerství, které týmu v roce 2012 výrazně napomohlo k jeho  skvělým úspěchům, zabezpečí reprezentantům De Rooy vozidla, motory a náhradní díly.

Závod Dakar 2013 bude podle záznamů představovat již třetí ročník partnerské spolupráce mezi společnostmi Iveco / FTP Industrial a závodním týmem De Rooy. Toto partnerství mělo svou premiéru v roce 2011 na Rallye Maroko. Další společná akce se uskutečnila v říjnu 2012 znovu na závodě Rallye Maroko, kde piloti týmu Gerard de Rooy a Miki Biasion obsadili první a druhé místo v kategorii speciálně upravených kamionů.

Vozidla

Tým Iveco De Rooy nasadí do závodu Dakar 2013 dva kamiony Iveco New Trakker 4x4 (Evolution 3) vyrobené ve Španělsku, dva další kamiony Iveco New Trakker 4x4 (Evolution 2) a jeden truck Iveco Powerstar, který firma vyrábí a prodává v Austrálii. Všechna vozidla jsou poháněna motory Cursor 13 společnosti FPT Industrial o maximálním výkonu 840 HP. Kromě toho jsou vybavena třemi závodními sedadly s šestibodovými bezpečnostními pásy a ochrannou tyčí.

Model New Trakker představuje terénní vozidlo s kompletně renovovanou kabinou, původně určené pro práce v kamenolomech. Konstrukce nové kabiny je vyřešena tak, aby splňovala veškeré požadavky kvalitnější a pohodlné jízdy, což jsou dnes zcela zásadní parametry výkonnosti a bezpečnosti vozidla.
 
Vozidla jsou schopna jízdy v těžce přístupném a nerovném terénu, s jakým se budou řidiči potýkat právě na jihoamerické půdě, kde se musí spoléhat na vysoce výkonný a odolný motor Cursor. Jejich hlavní charakteristiky jsou robustnost a odolnost, o čemž svědčí fakt, že každý jednotlivý díl, počínaje vysoce kvalitními ocelovými rámy, skýtá záruku dlouhodobé trvanlivosti. New Trakkery jsou rovněž vybaveny ergonomickými a vysoce výkonnými převodovkami ZF v širokém sortimentu od manuálních 9stupňových a 16stupňových převodovek Ecosplit se servomotorem až po 12 a 16stupňové převodovky s voličem řazení zabudovaným v řídícím sloupku, jež poskytují větší pohodlí při řízení.

Závod Dakar 2013 skýtá společnosti Iveco další příležitost prověřit si v praxi výkonnost a spolehlivost svých produktů za extrémních podmínek vysoce nad rámec běžného provozu, kdy každé jednotlivé vozidlo pojede doslova na doraz.

Piloti

Za volantem závodního vozu č. 1 Iveco Powerstar s lůžkovou úpravou bude dvaatřicetiletý Gerard de Rooy, vedoucí závodního týmu a vítěz loňského závodu Dakar 2012. Kamion č. 2 Iveco New Trakker (Evolution 3) bez lůžkové úpravy bude pilotovat jeho krajan Hans Stacey.

Pilotem závodního kamionu č. 3 Iveco New Trakker (Evolution 2) bez lůžkové úpravy bude italský závodník Miki Biasion, zkušený veterán této soutěže, který má za sebou již tři účasti v kategorii závodních automobilů a čtyři účasti v kategorii kamionů.

Závodní vůz č. 4 Iveco New Trakker Evolution 3 bez lůžkové úpravy bude pilotován týmovým nováčkem René Kuipersem, nizozemským motocyklovým a automobilovým terénním závodníkem; a za volantem posledního vozu č. 5 Iveco New Trakker Evolution 2 bude sedminásobný účastník závodu Dakar francouzský pilot Jo Adua.

Kromě závodních kamionů bude mít tým k dispozici sedm asistenčních vozidel, jejichž úkolem bude poskytovat závodníkům v průběhu soutěže technickou a další pomoc. Tvoří je konkrétně pět vozidel Iveco New Trakker (1 kamion 8x8, 2 kamiony 6x6, 1 vozidlo 4x4 a 1 karavan 6x6) a jedno vozidlo Daily 4x4.

Motory

Všechna vozidla nominovaná na závod Dakar 2013 jsou vybavena motory Cursor 13 společnosti FPT Industrial. Tyto šestiválcové Cursory 13 díky nepřetržité výzkumné a vývojové činnosti disponují nejnovějšími špičkovými technologiemi, jako například vysoce výkonným vstřikovacím systémem druhé generace Common Rail, který umožňuje dosahovat tlaky až 2200 barů. Tyto motory dokážou vyvinout vysoký výkon, zprostředkovat rychlou odezvu při velké zátěži a vyznačují se vysokou hustotou energie s maximální robustností a spolehlivostí při nízkých provozních nákladech.
Za účelem zajištění takto mimořádné spolehlivosti podrobuje společnost FTP Industrial své produkty, dříve než jsou uvolněny na trh, náročným testům v trvání řádu tisíce hodin a také extrémním provozním zkouškám, jakou je právě Rallye Dakar.

Trasa závodu Dakar 2013

Pátý ročník závodu terénních vozidel Dakar 2013 proběhne v termínu od 5. do 20. ledna a závodníci urazí dlouhou trasu vedoucí přes Peru, Argentinu a Chile. Závod bude odstartován v Limě, hlavním městě Peru, tedy na stejném místě, kde byl loňský závod Dakar 2012 slavnostně ukončen.

To znamená, že poprvé v historii soutěže Rallye Dakar bude závod zahájen uprostřed pouště, kde také proběhne několik prvních etap. V dalších etapách se závodníci dostanou přes horský masív And na území Argentiny, kde musí počítat s různými náročnými terénními podmínkami. Den volna je naplánován na 13. ledna ve městě San Miguel de Tucumán, odkud vozidla vyrazí na poslední čtyři etapy, které povedou chilským územím přes duny pouště Atacama. Závod bude slavnostně ukončen v Santiagu, hlavním městě Chile, v němž žije přibližně jedna třetina obyvatel země. Do té doby závodníci urazí trasu dlouhou více než 8000 kilometrů. 
 
Spolupráce s PETRONAS Lubricants

PETRONAS Lubricants, dlouhodobý partner společnosti Iveco, bude znovu, stejně jako na testovacím závodě Rallye Maroko 2011, podporovat tento náročný závod, kde jako jeden z hlavních sponzorů (uvedených v názvu) a tudíž první technický partner týmu Iveco De Rooy, zabezpečí pro závodní i asistenční vozy funkční kapaliny a maziva.

Iveco a sportovní angažovanost

Společnost Iveco účastí na závodu Dakar rozšiřuje svou sérii významných událostí v rámci partnerské spolupráce v oblasti sportu. Svou sponzorskou činnost při zajišťování akcí podobného významu, jako je závod Dakar, firma považuje nejen za cestu k dosažení mezinárodní prestiže ale také za jedinečnou příležitost prověřit své výrobky v extrémních podmínkách.

Z výčtu dalších sponzorských aktivit společnosti Iveco v oblasti sportu je třeba vyzdvihnout spolupráci s MotoGP, jedním z nejvýznamnějších mezinárodních závodů motocyklů, kde Iveco “Trucks & Commercial Vehicles Supplier” plní roli sponzora továrního závodního týmu Yamaha, jehož členem je stávající mistr světa ve třídě MotoGP Jorge Lorezo.

Novinky ze závodu na stránce dakar.iveco.com

Na denně aktualizované webové stránce dakar.iveco.com budou zveřejňovány průběžné výsledky závodu s podrobnými statistickými údaji týmu Iveco, včetně fotografií a videosekvencí.

Stránka je rozdělená na dvě hlavní části, což je koncepce, která má charakterizovat dvě tváře vozidel Iveco Trakker, tj. těžkého nákladního automobilu určeného pro každodenní přepravní činnost a současně vozidla schopného zvládnout extrémní podmínky jako právě při závodu Dakar. První část profilu webové stránky je zaměřena na technické parametry a přednosti vozidel New Trakker. Druhá část je věnovaná soutěži Dakar s odpočtem času, který zbývá do zahájení závodu. Dále jsou zde uvedeny všechny etapy a také životopisy všech pěti závodních pilotů.

TECHNICKÉ ÚDAJE
Závodní vůz č. 1 – Gerard de Rooy

IVECO Powerstar

Rozměry a hmotnost
Celková délka: 6800 mm Šířka: 2550 mm Výška: 3000 mm Rozvor: 4400 mm
Celková hmotnost: 8600 kg bez zátěže; 9400 kg před startem
Rozložení hmot. přední/zadní nápravy: 50% / 50%
Motor
Typ: IVECO Cursor 13
Zdvihový objem: 12,9 litrů
Základní parametry: řadový šestiválec, 24 ventilů, elektronicky řízené vstřikovací jednotky Bosch, turbodmychadlo Holset
Maximální výkon: 840 hp při 2200 ot./min. (600 kW při 2200 ot./min)
Maximální točivý moment: 3600 Nm při 1200 ot./min
Hnací ústrojí
Spojka: Jednokotoučová, průměr 430 mm
Převodovka: ZF 16S221OD, přev. poměr 11,54 – 0,84 : 1, verze: s posilovačem řazení
Rozdělovací převodovka: ZF-Steyr VG1600/300, přev. poměr 0,89 : 1, verze: bez diferenciálu
Nápravy: hnaná přední a zadní náprava SISU se systémem centrálního dofukování pneumatik (CTIS).
Podvozek
Podélné nosníky: Žebřinový rám z vysoce pevné oceli (KF600); rozměry 260x75x6 bez vnitřního zesílení
Odpružení přední nápravy: třílistové pružiny L&P se 4 tlumiči Donerre na jednu nápravu, montované s vinutými pružinami.
Odpružení zadní nápravy: dvoulistové pružiny L&P se 4 tlumiči Donerre na jednu nápravu, montované s vinutými pružinami, vybavené stabilizátorem
Pneumatiky: MICHELIN 14.00 R20 XZL
Palivová nádrž: 1 ocelová nádrž SAG-Alutech; objem
700 litrů
Brzdy
Typ: kotoučové brzdy Knorr-Bremse, 430 x 42 mm. Tlak systému: 8 barů
Kabina
Typ: IVECO Powerstar, verze s lůžkovou úpravou
Sedadla: 3 závodní sedadla s šestibodovými bezpečnostními pásy a ochrannou tyčí
Odpružení kabiny vpředu: Silentbloky
Odpružení kabiny vzadu: Pomocí vinutých pružin a hydraulických tlumičů
Světla: Přední světla: Hella Xenon. Zadní světla:  Hella LED.

Závodní vozy č. 2 a 5 – Miki Biasion, Jo Adua

IVECO Trakker Evolution 2

Rozměry a hmotnost
Celková délka: 7000 mm Šířka: 2550 mm Výška: 3200 mm Rozvor: 4400 mm
Celková hmotnost: 8900 kg bez zátěže; 9700 kg před startem
Rozložení hmot. přední/zadní nápravy: 50% / 50%
Motor
Typ: IVECO Cursor 13
Zdvihový objem: 12,9 litrů
Základní parametry: řadový šestiválec, 24 ventilů, elektronicky řízené vstřikovací jednotky Bosch, turbodmychadlo Holset
Maximální výkon: 840 hp při 2200 ot./min (600 kW při 2200 ot./min.)
Maximální točivý moment: 3600 Nm při 1200 ot./min.
Hnací ústrojí
Spojka: Jednokotoučová, průměr 430 mm
Převodovka: ZF 16S221OD, přev. poměr 11,54 – 0,84 : 1, verze: s posilovačem řazení
Rozdělovací převodovka: ZF-Steyr VG1600/300, přev. poměr 0,89 : 1, verze: bez diferenciálu
Nápravy: hnaná přední a zadní náprava SISU se systémem centrálního dofukování pneumatik (CTIS).
Podvozek
Podélné nosníky: Žebřinový rám z vysoce pevné oceli (KF600); rozměry 260x75x6 bez vnitřního zesílení
Odpružení přední nápravy: třílistové pružiny L&P se 4 tlumiči Donerre na jednu nápravu, montované s vinutými pružinami.
Odpružení zadní nápravy: dvoulistové pružiny L&P se 4 tlumiči Donerre na jednu nápravu, montované s vinutými pružinami, vybavené stabilizátorem
Pneumatiky: MICHELIN 14.00 R20 XZL
Palivová nádrž: 1 ocelová nádrž SAG-Alutech; objem
700 litrů.
Brzdy
Typ: kotoučové brzdy Knorr-Bremse, 430 x 42 mm Tlak systému: 8 barů
Kabina:
Typ: IVECO Trakker, verze bez lůžkové úpravy
Sedadla: 3 závodní sedadla s šestibodovými bezpečnostními pásy a ochrannou tyčí
Odpružení kabiny vpředu: Silentbloky
Odpružení kabiny vzadu: Pomocí vinutých pružin a hydraulických tlumičů
Světla: Přední světla: Hella Xen, 4 dálkové světlomety Hella Xenon Rally F1000 FF. Zadní světla: Hella LED.
 
Závodní vozy č. 3 a 4 – Hans Stacey, René Kuipers

IVECO Trakker Evolution 3 (The New Trakker)

Rozměry a hmotnost
Celková délka: 7000 mm Šířka: 2550 mm Výška: 3200 mm Rozvor: 4400 mm
Celková hmotnost: 8600 kg bez zátěže; 9400 kg před startem
Rozložení hmot. přední/zadní nápravy:  55% / 45% 
Motor
Typ: IVECO Cursor 13
Zdvihový objem: 12,9 litrů
Základní parametry: řadový šestiválec, 24 ventilů, elektronicky řízené vstřikovací jednotky Bosch, turbodmychadlo Holset
Maximální výkon: 840 hp při 2200 ot./min (600 kW při 2200 ot./min.)
Maximální točivý moment: 3600 Nm při 1200 ot./min.
Hnací ústrojí
Spojka: Jednokotoučová, průměr 430 mm
Převodovka: ZF 16S221OD, přev. poměr 11,54 – 0,84 : 1, verze: s posilovačem řazení
Rozdělovací převodovka: ZF-Steyr VG1600/300, přev. poměr 0,89 : 1, verze: bez diferenciálu
Nápravy: hnaná přední a zadní náprava SISU se systémem centrálního dofukování pneumatik (CTIS).
Podvozek
Podélné nosníky: Žebřinový rám z vysoce pevné oceli (KF600); rozměry 260x75x6 bez vnitřního zesílení
 Odpružení přední nápravy: třílistové pružiny L&P se 4 tlumiči Donerre na jednu nápravu, montované s vinutými pružinami.
Odpružení zadní nápravy: dvoulistové pružiny L&P se 4 tlumiči Donerre na jednu nápravu, montované s vinutými pružinami, vybavené stabilizátorem
Pneumatiky: MICHELIN 14.00 R20 XZL
Palivová nádrž: 1 ocelová nádrž SAG-Alutech; objem 700 litrů.
Brzdy
Typ: kotoučové brzdy Knorr-Bremse, 430 x 42 mm Tlak systému: 8 barů
Kabina:
Typ: IVECO Trakker, verze bez lůžkové úpravy
Sedadla: 3 závodní sedadla s šestibodovými bezpečnostními pásy a ochrannou tyčí
Odpružení kabiny vpředu: Silentbloky
Odpružení kabiny vzadu: Pomocí vinutých pružin a hydraulických tlumičů
Světla: Přední světla: Hella Xen, 4 dálkové světlomety Hella Xenon Rally F1000 FF. Zadní světla: Hella LED.