Tiskové zprávy

Přivést inovace do reality
Nejvýznamnější mezinárodní výstava pro dopravu, logistiku a mobilitu IAA Hannover 2010 trvala osm dní (23. - 30. září) a přinesla desítky světových, evropských i národních premiér. Možná ještě důležitější než novinky byl však mírný realistický optimismus, který se vrací do dopravního průmyslu.

Na 63. ročníku hannoverské Motor Show se prezentovalo 1751 vystavovatelů ze 43 zemí a organizátoři zaregistrovali 272 světových premiér, což znamená nový rekord. Svůj debut samozřejmě absolvovala i celá řada produktů značky Iveco.

Pochopitelně, krize ještě není minulostí a i když mimořádně tvrdě zasáhla sektor užitkových vozidel, přinutila výrobce k restrukturalizaci a reorganizaci projektů i investicí v oblasti výzkumu, resp. vývoje. V tomto kontextu se Iveco rozhodlo zaměřit svoje zdroje na priority – aby se inovativní technologie, které byly vyvinuty ještě před ekonomickou recesí, dostaly do života a byly k dispozici všem jeho zákazníkům. Výsledkem jsou produkty s hodnotným technologickým obsahem a za dostupnou sumu, přičemž garantují spolehlivost, vysokou úroveň výkonnosti, skvělou technologii a nepopiratelně výhodný poměr ceny/užitné hodnoty. Množství inovací se nyní stalo realitou, přičemž spojují dva hlavní charakteristické rysy, které inspirovaly Iveco v posledních letech: nízké provozní náklady a ohleduplnost k životnímu prostředí.

Pod mottem „Přivést inovace do reality“ vystavovalo Iveco na ploše 2 700 m2 svoje výrobky, služby a moderní technologie rozdělené do tří sekcí: město, střední a dlouhé vzdálenosti a off-road. Současně prezentovalo i alternativy – od sériového a paralelního hybridního systému přes motory na zemní plyn až po elektrický pohon. Po úspěšné řadě ECODAILY, ze které bylo od loňského uvedení na trh objednáno 66 000 vozidel, se v Hannoveru ve světové premiéře představil ECOSTRALIS. Tato novinka je nejvýznamnějším příspěvkem společnosti IVECO k trvale udržitelné mobilitě, protože vozidlo kombinuje vyspělou technologii s ohleduplností k životnímu prostředí, produktivností a efektivností. Nová řada ECOSTRALIS byla důkladně optimalizována, vylepšení se týkají motorů, pohonného řetězce, aerodynamiky, elektronických systémů. Je jasným kandidátem být nejefektivnějším a ekologicky nejpřijatelnějším ve své kategorii. Uznávaná autorizovaná německá technická zkušebna TÜV potvrdila novému nejtěžšímu modelu Iveco úsporu paliva 7,32 %.

Návštěvníci veletrhu měli možnost vidět ECODAILY Electric v barvách významného zákazníka, globální zasilatelské a logistické společnosti DHL, která využívá tyto dodávky v městských aglomeracích. Během novinářského dne si na stánku Iveco zástupce DHL převzal symbolický klíč od 10 elektrických Daily, které budou příští rok zařazeny do zásilkového servisu ve vícerých německých městech, například v Berlíně, Bonnu, Düsseldorfu a Hamburku. ECODAILY Electric je vozidlo čistě na elektrický pohon, které za jízdy neprodukuje žádné emise. Pohání jej třífázový asynchronní motor s reduktorem umístěným ve středu vozidla. Pro varianty 35S má nominální výkon 30kW a maximální výkon 60 kW, pro modely 50C jsou tyto hodnoty 40 kW, resp. 80 kW, nominální napětí 278 V. Vozidlo je vybaveno trakčními bateriemi ZEBRA pro trvale vysoké výkony (Na/NiCl2) a systémem rekuperace energie ve fázi brždění. Akční rádius naloženého elektrického Daily v režimu „stop & go“ je 90 až 130 km (v závislosti na počtu baterií a členitosti tratě). K dispozici je jako dodávka, kombi nebo jako podvozek s kabinou.

ECODAILY a Stralis Natural Power: Iveco už roky věnuje velkou pozornost motorům spalujícím zemní plyn, který je ekonomicky výhodnou a současně ekologickou alternativou. Tato vozidla jsou dnes schopna jezdit na bio-metan, obnovitelný zdroj energie s nejlepšími vlastnostmi pokud jde o minimalizaci emisí CO2. Navíc Iveco experimentuje už i s kombinací dvou plynů metan-vodík (30 %), která přináší další redukci produkování CO2. V Hannoveru bylo vystaveno ECODAILY 50C14DG Natural Power ve verzi podvozek s kabinou pro pracovní skupiny (6+1). Standardní objem lahví na plyn je 220 litrů, se kterými má vozidlo akční rádius zhruba 400 km a na „nouzový dojezd“ je vybaveno 14-litrovou benzinovou nádrží. Na volné ploše Motor Show byl vystaven Stralis AD 260S27Y/FS CNG se zajímavou konfigurací 6x2x4 (jedná náprava poháněná, dvě řízené), díky které se s ním výborně manévruje.

Eurocargo Hybrid uspoří až 30% nafty v porovnání s konvenčním řešením pohonu. Verze s celkovou hmotností 12 tun využívá 4-válcový motor Tector EEV s maximálním výkonem 132 kW/180 k, kromě něho využívá elektrický motor – generátor (44 kW/ 60 k), 6-stupňovou automatickou převodovku a lithium-ionové baterie s nominální kapacitou 1,9 kWh. Tento pohonný řetězec umožňuje rozbíhání vozidla v elektrickém pracovním módu a automatické nastartování vznětového motoru v závislosti na požadavku na výkon, aktivování elektromotoru při akceleraci a stoupání, má funkci stop&start a též systém rekuperování energie, která vzniká při brždění. Nosnost Eurocarga s hybridním pohonem je menší jen o 200 kg v porovnání s dieselovým modelem.

Studie Glider (kluzák) reprezentuje scénář, jak využít pokrokové technologie pro zvýšení produktivity dopravců. Vznikl ve spolupráci designérů Iveco a týmu z Centra Ricerche Fiat, které při tvorbě aerodynamických křivek tahače budoucnosti inspiroval plachtící orel jako vzor aerodynamické dokonalosti a maximální energetické účinnosti. Jedním z mnohých pozoruhodných konstrukčních prvků jsou například sluneční kolektory na střeše kabiny pokrývající plochu 2 m2, které pro potřeby paluby generují obnovitelnou energii (2kWh).

Texty k obrázkům:
Iveco na IAA 1 a Iveco na IAA 1b – ECOSTRALIS má potenciál stát se nejefektivnějším a ekologicky nejpřijatelnějším ve své kategorii.
Iveco na IAA 2 – Stralis AD 440S27T/P na zemní plyn s mrazírenskou nástavbou.
Iveco na IAA 3 – Městský autobus Citelis s hybridním diesel-elektrickým pohonem.
Iveco na IAA 4, Iveco na IAA 4b a Iveco na IAA 4c – Studie Glider reprezentuje scénář uplatnění vyspělých technologií v nejbližší budoucnosti.
Iveco na IAA 5 – Hasičský otočný žebřík z produkce Iveco Magirus na podvozku Eurocarga se dá vysunout do výšky 32 metrů.
Iveco na IAA 6 – Leoncino je nákladní vozidlo střední třídy na čínské platformě, které se v roce 2011 začne prodávat na zámořských trzích.
Iveco na IAA 7 – Eurocargo Hybrid uspoří až 30 % paliva v porovnání s konvenčním řešením pohonu.
Iveco na IAA 8 –ECODAILY Electric pro DHL.

Iveco

Iveco vyvíjí, konstruuje, vyrábí a prodává lehká, středně těžká a těžká nákladní a užitková vozidla, off-roadové nákladní automobily, městské i meziměstské autobusy, dálkové autokary, ale i speciální vozidla určená pro požární aplikace, nasazení v terénu a pro obranné účely.

Iveco zaměstnává více než 25 000 lidí ve 24 výrobních závodech v 11 zemích světa, využívá excelentní technologie a řešení vyvinutá ve svých 6 vývojových centrech. Kromě Evropy působí též v Číně, Rusku, Austrálii a Latinské Americe. Více než 5 000 servisních dílen ve více než 160 zemích garantuje technickou podporu kdekoliv na světě, kde jsou vozidla Iveco v provozu.