Technologie v centru

​​​Vývoj Nového Stralisu byl zaměřen na management energie s cílem dosažení významného snížení nákladů na celkové vlastnictví při jakékoli misi a na jakékoli trati.

Nové motory byly přepracovány, aby se snížilo tření, a nová funkce bez volnoběhu automaticky vypíná motor po přednastavené době po zaparkování vozidla a tím zlepšuje využití energie.

Chytré pomocné systémy Nového Stralisu 480XP a 570XP předcházejí ztrátám energie, vypínají se, když nejsou potřeba: zahrnují kompresor spojky a vzduchovou jednotku, alternátor obnovy energie s inteligentním sledováním stavu baterie a čerpadlo posilovače řízení s variabilním průtokem.

Chytrý systém EGR (recirkulace spalin) u Nového Stralisu 480XP a 570XP je inovativním řešením, které pracuje v kombinaci s patentovaným systémem HI-SCR zpracování spalin od Iveca a optimalizuje spalování a tím přináší výrazný přínos spočívající v úspoře paliva na dálkových misích. Využívá malé množství recirkulace výfukových spalin (pouze 8 %) a tím umožňuje dřívější vstřik, čímž snižuje spotřebu paliva a zároveň zachovává vysoký poměr 97 % Nox, který je zajišťován systémem HI-SCR. Toto revoluční chytré řešení má veškeré přednosti systému HI-SCR-only (pouze HI-SCR): žádný vliv na velikost chladiče, žádná údržba navíc, žádné zvýšení hmotnosti, žádná nucená regenerace a prostoje a ty nejdelší intervaly servisu, což ve výsledku přináší další úsporu paliva a snížení nákladů na vlastnictví.

Tímto řešením se opět potvrzuje dlouhodobá vedoucí pozice na trhu technologií snižujících spotřebu paliva pro Iveco a jeho partnera pro vývoj motorů společnost FPT Industrial.

Prediktivní systém řízení HI-CRUISE GPS, založený na nejmodernější mapovací technologii, porovnává geolokalizaci s topografií cest a na základě těchto informací implementuje odpovídající prediktivní strategie zrychlování, zpomalování a řazení. Toto řešení zjednodušuje práci řidiče, umožňuje soustředit se na bezpečnost namísto rutiny a zvyšuje pracovní komfort plynulou jízdou. Navíc přináší značnou úsporu paliva i u méně zkušených řidičů.

Nové trojité “A” eko-pneumatikyvyvinuté společností Michelin minimalizují odpor rolování a tím dosahují významné úspory paliva až 1,5 % během prvního cyklu jejich životnosti. To vede k přínosům pro životní prostředí, a to o 1,33 kg CO2 na každých 100 km méně, což je v přepočtu na životní cyklus vozidla více než 3,7 t. Tyto úspory jsou dosaženy při zachování přilnavosti, robustnosti a odolnosti.

Zcela nová zadní náprava s jedinou redukcí zlepšuje geometrii převodu, tření a optimalizuje spotřebu paliva.

Tyto nové vlastnosti vedou k dvojcifernému zlepšení efektivnosti paliva v porovnání s předchozím modelem.

Dále byly přidány nové technologie, funkce a služby, které ještě více snižují náklady na celkové vlastnictví.

12rychlostní automatizovaná převodovka HI-TRONIX, vyvinutá ve spolupráci se společností ZF, stojí v čele technologického pokroku ve své kategorii a dramaticky zvyšuje výdrž a snižuje náklady. HI-TRONIX snižuje dobu řazení o 10 %, zvládá téměř dvojnásobně více převodů než její předchůdce, dokáže zvýšit životnost až o 1,6 milionu km a snižuje emise hluku o 6 dB – ideální pro noční mise – to vše při zajištění nejlepšího poměru krouticího momentu a hmotnosti, rozpětí otáček a efektivity. Navíc díky svému modulárnímu provedení snižuje náročnost údržby a zjednodušuje opravy a tím snižuje náklady. Nabízí i přídavné funkcionality jako manévrovací mód (plazení) pro práce při nízkých rychlostech, kdy pracuje jako měnič krouticího momentu, kývací funkci pro obnovení přilnavosti v kluzkém terénu, 4 zpátečky a novou řadu pomocných pohonů (PTOs).

Zadní zavěšení kol bylo zcela přepracováno, aby bylo hmotnostně efektivnější a trvanlivější. Výsledkem je lehčí zavěšení kol se stejnou výkonností; tato změna vyústila v navýšení užitečného zatížení o 45 kg. Vyšší odolnost vůči korozi docílená ošetřením veškerých kovových součástí přispívá ke snížení nákladů na údržbu.

Nová architektura elektřiny a elektroniky použitá u Nového Stralisu a Nového Stralisu XP představuje technologický převrat a otevírá možnosti dalších inovací. Je založena na konceptu MUX a pracuje následovně – palubní elektrické jednotky komunikují skrz dva fyzické dráty pomocí běžného protokolu.

Nový HI-MUX – evoluce Stralisu v rámci tohoto konceptu - byl implementován díky přepracování schématu celého přenosu a některých jeho komponent. Jeho architektura je modulární, rozdělena do dvou pro lepší flexibilitu a snazší servis a je integrována novým rozmístěním s pneumatickým, pohonným a AdBlue vedením.

HI-MUX umožňuje rozvoj detailního řešení vzhledu pro jakoukoli specifickou konfiguraci nákladního vozidla při sníženém počtu komponent a jednodušší montáži.

Výjimečná spolehlivost a výdrž Nového Stralisu také vyústila v nižší náklady na údržbu a opravy: o 5 % oproti současnému modelu se standardním tříletým kontraktem a o 8 % vůči čtyřletému kontraktu, čímž ještě snižuje náklady, které už tak byly velmi konkurenceschopné, a dále snižuje náklady celkového vlastnictví.