Trakker: Co nowego?

​​​​Nowy Trakker, najnowszy produkt w terenowej gamie pojazdów Iveco, wchodzi na rynek zaprojektowany z myślą o kliencie. Stanowi on kontynuację sprawdzonej i znanej gamy pojazdów budowlanych Iveco, stworzonych po to, by spełnić najwyższe oczekiwania eksploatacyjne branży. Pierwszym samochodem w tej gamie był Euro Trakker, niezwykle solidny pojazd przeznaczony do trudnych zadań terenowych. Najnowszy produkt, nowy Trakker, charakteryzuje się podobna solidnością oraz zwiększonym komfortem jazdy, udoskonaleniami dla kierowcy i poziomem hałasu zbliżonym do jazdy drogowej.
Kluczowym aspektem użytkowania nowego Trakkera jest prowadzenie pojazdu. Bliskie związki pomiędzy nowym Trakkerem i Stralisem widoczne są w zastosowaniu kabin Stralisa – Active Day (AD) oraz Active Time (AT).

Projekt kabiny
Najbardziej oczywista cecha wyróżniająca nową gamę jest widoczna od przodu samochodu: nowy Trakker posiada typową stylistykę, opracowaną przez Iveco Style Centre zgodnie z zapotrzebowaniem zgłoszonym przez klientów, ponieważ szacunek dla kierowców przejawia się również w oferowanie im pojazdu, na który przyjemnie jest patrzeć.

Nowy Trakker, najnowszy produkt w terenowej gamie pojazdów Iveco, wchodzi na rynek zaprojektowany z myślą o kliencie. Stanowi on kontynuację sprawdzonej i znanej gamy pojazdów budowlanych Iveco, stworzonych po to, by spełnić najwyższe oczekiwania eksploatacyjne branży. Pierwszym samochodem w tej gamie był Euro Trakker, niezwykle solidny pojazd przeznaczony do trudnych zadań terenowych. Najnowszy produkt, nowy Trakker, charakteryzuje się podobna solidnością oraz zwiększonym komfortem jazdy, udoskonaleniami dla kierowcy i poziomem hałasu zbliżonym do jazdy drogowej.

Kluczowym aspektem użytkowania nowego Trakkera jest prowadzenie pojazdu. Bliskie związki pomiędzy nowym Trakkerem i Stralisem widoczne są w zastosowaniu kabin Stralisa – Active Day (AD) oraz Active Time (AT).

Projekt kabiny
Najbardziej oczywista cecha wyróżniająca nową gamę jest widoczna od przodu samochodu: nowy Trakker posiada typową stylistykę, opracowaną przez Iveco Style Centre zgodnie z zapotrzebowaniem zgłoszonym przez klientów, ponieważ szacunek dla kierowców przejawia się również w oferowanie im pojazdu, na który przyjemnie jest patrzeć.

Kabina AT wyposażona jest w nowy zewnętrzny schowek od strony pasażera, dodatkowy w stosunku do tego, który znajdował się po stronie kierowcy. Zamki w obydwu schowkach są sterowane elektrycznie.
Komfort kierowcy jest podniesiony dzięki zmianie lokalizacji najważniejszych elementów sterujących: dekompresyjny hamulec silnikowy, retarder hydrauliczny, radio, tempomat obsługiwane są bez odrywania rąk od kierownicy. Również przełączniki przekładni EuroTronic umieszczone są na kolumnie kierownicy.

Komfort prowadzenia
Wszystkie przełączniki są widoczne i znajdują się w zasięgu ręki – po to, by samochód zawsze był pod kontrolą przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa i wygody. Dzięki skutecznemu systemowi klimatyzacji i doskonałemu wygłuszeniu nowy Trakker oferuje kierowcy wygodne i bezpieczne prowadzenie nawet w niesprzyjających warunkach.

Dzięki w pełni zautomatyzowanej przekładni EuroTronic 2, kierowca może całkowicie skoncentrować się na drodze i na ładunku. Nawet jeśli wybierze tryb ręczny, zamontowane na kolumnie kierownicy drążki umożliwiają mu zmianę biegów bez odrywania rąk. Nową cechą jest również udoskonalone automatyczne uruchamianie sprzęgła, dzięki czemu zmiana biegów jest płynniejsza niż kiedykolwiek.

Wymagania pod kątem tworzenia zabudów
Pojazdy budowlane to przede wszystkim ciężarówki. Najpopularniejszym rodzajem zabudowy jest bez wątpienia wywrotka, ale w tej branży występują również inne pojazdy specjalne, takie jak betonomieszarki przewożące gotowy do użycia beton. Wiele pojazdów jest wyposażonych w platformy, często posiadające dźwigi.

Od początku wiadomo, że samochody te będą wymagały zainstalowania odpowiedniej zabudowy – jeśli nie w przypadku ciągników siodłowych, to na pewno w przypadków wersji ze sztywnym podwoziem. Nowy Trakker ułatwia życie producentom zabudów, przygotowując zarówno elektryczną, jak i mechaniczną bazę pod cały proces.

Instalacja zabudów jest łatwiejsza dzięki poniższym cechom nowego Trakkera:

  • klient ma możliwość zamówienia szerokiego wyboru przekładni i bezpośrednio napędzanych silnikiem przystawek odbioru mocy. Dzięki modułowi przewidzianemu pod rozbudowę możliwe jest sterowanie nawet 3 przystawkami odbioru mocy i zaprogramowanie prędkości silnika dla każdego wału;
  • dla klientów, którzy chcą zamontować przystawkę odbioru mocy spoza oferty, dostępny jest system zarządzania przystawkami odbioru mocy, z odpowiednimi przełącznikami i przekaźnikami elektrycznymi zamontowanymi wewnątrz kabiny;
  • elektryczne połączenia do zabudów znajdują się zarówno w kabinie, jak i na ramie podwozia, zapewniając zasilanie oświetlenia i dodatkowych systemów zabudowy;
  • elementem modułu do rozbudowy jest magistrala danych CANopen ISO 11898 służąca wymianie informacji.

Nowy elektryczny system zamontowany w podwoziu poszerza możliwości wykonania zabudów oraz ułatwia okresowe serwisowanie. W magistrali danych samochodu znajduje się elektroniczny moduł do rozbudowy, zawierający specjalnie do tego przeznaczoną szynę.

Ograniczone do minimum koszty eksploatacyjne

Przeglądy okresowe
Nowy Trakker charakteryzuje się niższymi kosztami serwisowania i krótszymi czasami przestoju dzięki wydłużonym okresie między wymianami oleju (raz w roku), jak również szybkiej i dokładnej diagnostyce pokładowej. Okresowe przeglądy nowego Trakkera wspiera architektura elektryczna EasyMux. System zapewnia zoptymalizowaną komunikację wszystkich głównych komponentów i systemów pojazdu z wykorzystaniem uproszczonego układu przewodów, mniejszej liczby kabli, bezpieczników i przekaźników. Dzięki temu w razie potrzeby możliwa jest szybka i dokładna diagnoza usterek, tak aby samochód mógł spędzić jak najwięcej czasu ciężko pracując.

Zużycie paliwa
Koszt paliwa jest również bardzo istotny. Iveco nie ma wpływu na jego ceny, ale nowy Trakker – zarówno w wersji Euro 4 jak i Euro 5 – charakteryzuje się niskim zużyciem paliwa dzięki zaawansowanemu systemowi spalania wykorzystywanemu przez silniki Cursor oraz systemowi oczyszczania spalin SCR, umożliwiającym dostosowanie silnika w taki sposób, aby oferował jak najwyższą moc i jak najwyższe oszczędności. Silniki Cursor Euro 4/5 są punktem odniesienia jeśli chodzi o moment obrotowy, czas użytkowania, koszty serwisowania i koszty eksploatacyjne: zużywają one od 2 do 5% mniej paliwa w porównaniu z już i tak oszczędnymi wersjami Euro 3.